Недјеља у Бијелом Пољу

На 36. недјељу по Духовима и празник Светог Григорија Богослова, у недјељу 7. фебруара 2016, у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу лијтургију је служио јереј Никола Скопљак.

Он је у свом слову након прочитаног Јеванђеља истакао да је наш прародитељ Адам живио од гледања у Бога, а да су његови потомци послије пада живјели од вјере у Бога.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Бог је нешто најљепше што се даје човјеку, много љепше од свјетлости и ваздуха. Међутим, то колико је Бог присутан у човјеку зависи од човјечије воље. Бог је присутан у човјеку онолико колико се отвори и посвети Богу, јер кад би човјек био у потпуности отворен према Богу вратио би се у првобитно саздање. Тако је вјера једини могући начин на који можемо прићи Богу. Зато наша Света црква кроз Јеванђеље показује шта је у ствари вјера и како човјек треба да живи у овоме свијету да би имао истинску вјеру. Вјера значи прво, да се сјетимо оног првог сазданог човјека и оне твари која је гледала у Бога, а која је међутим због гријеха остала само у савјести. Међутим, друго значење јесте што је Бог открио пророцима и Светитељима, који су успјели да виде ту истину, да је ми примимо као такву, а треће је да и ми признамо Бога као Сина Божјег. А то треће је најважније."

"А чули смо у Светом Јеванђељу данас како је Господ подарио вид слијепом човјеку у Јерихону, који је показао истинску вјеру. И ко год има истинску вјеру добиће оно што иште од Господа, јер вјера је у својству сваког човјека и одржава га у свим искушењима, кроз истинску радост и љубав. Немојмо да нас на ту вјеру тјерају само недаће и невоље, да се онда окрећемо својој Светој Цркви, већ са вјером треба за живимо у сваком тренутку свог живота. Не треба да дозволимо да било ко ту вјеру поквари, јер нема љепше вјере од хришћанске“, бесједио је о. Никола.