Skip to main content

Завршна прес конференција пројекта “Проширење сарадње – од хришћанских старина до унапријеђеног туризма”

Епархија будимљанско-никшићка
17.12.2021.
Вијести

У четвртак, 9. децембра у 11:00 сати Епархија будимљанско-никшићка и пројектни партнери ће одржати завршну прес конференцију у оквиру пројекта “Проширење сарадње – од хришћанских старина до унапријеђеног туризма”  у Полимском музеју, Милоша Малишића 2, Беране 84300, Црна Гора.

Завршна прес конференција

Овај пројекат имао је за циљ да допринесе развоју туризма кроз заједничку валоризацију и промоцију археолошког културног наслеђа прекограничног подручја Црне Горе и Албаније, тачније повећању економске конкурентности подручја повећањем туристичког потенцијала циљне области.

Након скоро два миленијума хришћанства у прекограничном подручју, хришћанско археолошко наслеђе представља и значајан туристички ресурс и заједничко културно наслеђе две земље које треба неговати, промовисати и користити.

Током пројекта два главна археолошка налазишта у Црној Гори и Албанији, Тумарице каструм и Хришћанска базилика Хоти у Кастрату, Малесиа е Мадхе су ископана, конзервирана, заштићена, промовисана и опремљена сигнализацијом и садржајима и такође интегрисана у локалну туристичку понуду. Изграђена је пешачка улица која води до хришћанске базилике Хоти. Урађено је и мапирање и снимање римске путне структуре која повезује тврђаве дуж Превалиса/Мезијског лимеса.

Пројекат је такође укључио студенте и омладину у активности ископавања и конзервације кроз два заједничка двадесетодневна прекогранична археолошка кампа у обје земље.

Ранохришћанска антика овог подручја је заједничка карика која повезује будућа слична истраживања у прекограничном региону. Археолошко наслеђе је промовисано и кроз међународни научни симпозијум који је одржаван у Беранама који је окупио стручњаке из археологије, историје и сличних области где је прекогранично археолошко наслеђе представљено, анализирано и испитано у целини, са фокусом на налазишта из овог пројекта – Тумбарица каструм и Базилика Кастрати Малесиа е Мадхе.

 У сврху промоције прекограничног наслеђа, такође су урађене: једна заједничка вишејезична научна публикација о ранохришћанском археолошком наслеђу општина учесница, једна заједничка вишејезична туристичка публикација о локацијама обухваћених пројектом, као и једна вишејезична мобилна апликација проширене стварности и  промотивни туристички водич.

За крај пројекта организована је једна промотивна турнеја по прекограничном подручју, за тур оператере у европском туризму која је имала за циљ повећање видљивости ове туристичке дестинације.

Промотивни материјал је осмишљен и дистрибуиран кроз 4 организоване конференције за штампу и друге активности.

Пројекат је заједнички осмишљен и заједно су га импленетирали партнери у Црној Гори, Епархија будимљанско-никшићка и Полимски музеј, и  Албанији, Центар за албанске студије и невладина оганизација Albania Community Assist.

Пројекат финансира Европска Унија посредством Mинистарства финансија – Директората за  финансирање и уговарање средстава помоћи Европске Уније у Црној Гори кроз IPA II (2014-2020) Програм прекограничне сарадње Црна Гора – Албанија у оквиру тематског приоритета 1 – Охрабривање туристичког, културног и  природног наслеђа. Укупна вриједност пројекта износи 578,807.04 €, од чега Европска унија кофинансира износ до 491,985.98 €.