Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Добриловина. Том приликом Преосвећени Епископ је у чин мале схиме замонашио монахињу Макрину, настојатељицу ове древне обитељи.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

У литургијској бесједи Владика Јоаникије је казао да се Свети великомученик Георгије кога слави ова светиња, а који је пострадао почетком 4. вијека, одликовао оним хришћанским врлинама које Господ истиче, а за које свети апостол каже да су највеће врлине: вјера, нада и љубав.

"Управо је тако живио Свети Георгије, подредивши свој живот једном циљу, да стекне те врлине и Бог му је дао да се испуни силом светих врлина, силом божанске светости, мудрости и храбрости. У доба безбожног цара Диоклецијана, када су хришћани прогоњени и када се од римске војске тражило да истребљује хришћане, а војним чиновницима заповиједало да предводе истребљивање хришћана, Свети Георгије је, будући војвода у војсци цара Диоклецијана, не само одбио то наређење него је и постао бранитељ хришћана. Знао је да га чека тешка смрт којој претходи љуто мучење, он је све то храбро поднио и истрпио ради славе Божје, ради имена Христовог, пострадавши за Онога Који је за нас пострадао, да би нас искупио часном и животворном Својом крвљу“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

"Зато га је Господ удостојио вјечне заједнице, а то је заједница вјечног живота, вјечне љубави и зато је Свети Георгије тако славан, не само у нашем памћењу, него је прослављен на Небесима као Свети угодник Христов, који је угодио Господу својом вјером, својим животом, а нарочито величанственим страдањем за Господа Исуса Христа. Говори се да је жена цара Диоклецијана Александра повјеровала у Христа када је видјела како храбро страда Свети Георгије, како је непобједив и како га ниједна овоземаљска сила не може одвратити од вјере Христове. Што су више покушавали да га одврате, тим се више прослављао он и његова вјера, а заправо, прослављао се сам Господ преко њега, Који му је дао толику силу, моћ и храброст да пострада за Христа. Дао му је Господ, послије његовог страдања и смрти, такву благодат да се моли за све нас и да нам помаже и штити нас својим светим молитвама“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

Он је додао да је и света обитељ манастира Добриловина под небеском заштитом Светог великомученика Георгија.

"Ова света обитељ, која је много времена била запостављена и запуштена, хвала Богу, пропојала је када је дошла блаженопочивша мати Јустина, окупивши сестринство, а својим одласком ка Господу, мати Јустина је оставила своју ћерку насљедницу, нашу мати Макрину, која је данас примила свијетли монашки лик, будући да се замонашила у малу схиму. Претходно је била монахиња у расу, то је нижи степен монаштва, а данас је добила пуноћу монашког чина и монашке благодати“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

"Нека Господ нашу сестру Макрину укријепи Својом силом, благодаћу, милошћу и љубављу да и она послужи овој светињи, да послужи Богу, да овдје засвијетли својим врлинама, добротама и пажњом према овој светињи и према сваком ко овдје долази. Надамо се да ће народ који овдје живи, на истински начин, обратити своја срца овој светињи, јер га је ова светиња хранила, чувала и штитила кроз сва прошла времена, па и данас. Ова светиња је знаменита, велика и гласовита, иако је сакривена, и велики је Божји благослов на овом дому Божјем и свакоме ће бити благослов ко овом дому Божјем приступа са поштовањем, да гледа да помогне овај свети дом, јер и овај дом Божји помаже све оне који му приступају са вјером и са љубављу“.

"Данас је свети лијепи, величанствени дан, велики догађај и мала слава овог светог храма. Овај храм слави Светог Георгија – Ђурђевдан, али прославља и данашњи дан – Ђурђиц, Пренос моштију Светог великомученика Георгија, а овом приликом смо имали и додатну радост и благослов да замонашимо, у чин мале схиме, нашу сестру Макрину. Нека Господ подари да она добије благодат и милост од Бога да може вршити свету службу коју је примила. Нека јој Господ и Свети Георгије буду на помоћи и сада и увијек и у вјекове вјекова, благослов Божји на све вас. Амин, Боже дај, на многаја љета!“, поручио је Његово Преосвештенство.