Литургија на Светог Амфилохија Иконијског

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију, у суботу 6. децембра 2014, на празник Светог Амфилохија Иконијског, који је слава капеле Жупског манастира.

Литургија на Светог Амфилохија Иконијског

Саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво, а светом богослужењу је је присуствовао вјерни народ Жупе Никшићке и Никшића, од којих је један број приступио Светој Тајни причешћа.

Сабранима се ријечима архипастирске бесједе обратио Преосвећени Епископ Јоаникије. Он је казао да је Свети Амфилохије Иконијски, живећи у пустињи, гдје се деценијама молио Богу и упућивао у тајне Светог писма, достигао духовну мудрост која даје врхунску врлину, а то је смирење.

Литургија на Светог Амфилохија Иконијског

"Овом свијету треба, прије свега, молитва, јер је она најјаче оружје против зла које дотиче наше душе, оног зла које имамо у свијету. Молитва је она свјетлост која разгони таму, то је оружје које војује само добро и не бори се за уништење него за спасење свих. А спасење треба свима, и праведнима и неправеднима, и грешнима и светима“, рекао је Владика Јоаникије.

Литургија на Светог Амфилохија Иконијског

Светог Амфилохија Иконијског помињемо заједно са Светим Василијем Великим, Григоријем Богословом и Јованом Златоустим, а због великог смирења увијек се повлачио и велике Свете Оце стављао испред себе, што не значи да је пред Богом био мањи. У раној младости се повукао у пештеру гдје је поживио 40 година, а онда је на чудесан начин, Божјим промислом, од Цркве посвећен за Епископа иконијског. Учесник је Другог Васељенског сабора. Борио се против јереси. Написао је неколико књига о вјери, а упокојио се 395.

Литургија на Светог Амфилохија Иконијског

Владика је вјерном народу честитао празник Светог Амфилохија Иконијског, а мати Ефимији, игуманији Жупског манастира и сестринству ове обитељи, храмовску славу.

Благосиљан је и преломљен славски колач, а заједничарење у част великог угодника Божјег Светитеља Амфилохија Иконијског, који је имендан Високопреосвећеног Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, настављено је уз трпезу љубави.