Молитвено сабрање у никшићкој Саборној цркви

Литургијом, која је, у недјељу 14. децембра 2014, на празник Светог пророка Наума и Светог Филарета Милостивог, служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, началствовао је свештеник Остоја Кнежевић, а саслуживало је свештенство никшићког намјесништва.

Послије читања Светог јеванђеља, вјерном народу бесједио је јереј Остоја Кнежевић, осврнувши се на јеванђељску причу о исцјељењу оне згрчене жене.

Молитвено сабрање у никшићкој Саборној цркви

Господ Исус Христос, поучавајући у суботњи дан сабрани народ, сажалио се на неку немоћну жену и исцијелио је након осамнаест година болести. Ипак, старјешина храма није одобравао овај чин, већ је био љут што народ долази да се лијечи у суботу, дан који је заповијеђен за одмор и мировање. Христос га је укорио као лицемјера ријечима да свако у суботу одрешује чак и свог вола и магарца да га напоји, а како да не одријеши несрећну жену од великог и дуго ношеног терета.

"Овим чином, који Христос чини као Син Божји, силом која му је дата од Оца, Он исцјељује ову жену управо у суботњи дан, показујући како Господ брине о човјеку сваког дана, брине о човјековом тјелесном и духовном здрављу, па и у овај суботњи дан. Овим Он доказује да субота није празник и торжество нерада над радом, нити празник љености над трудом, већ да је то дан у којем је Бог окренут нама, то је дан у којем и људи треба да буду окренути ка Богу и ближњима својим“.

"Ова прича нам даје повода да мало више размислимо о нашем недјељном дану и томе да ли посвећујемо довољно пажње свом духовном и тјелесном здрављу и здрављу својих ближњих, да ли тог дана посвећујемо пажњу ближњима својим или тај дан користимо за одмор, спавање, забаву и разоноду“.

Молитвено сабрање у никшићкој Саборној цркви

"Бог зна да нам је све то потребно, али на првом мјесту треба да се бринемо за спасење своје душе и своје духовно здравље. Ипак, колико је у данашњем времену људи којима живот пролази једино у спавању, забави и разоноди? То, драга браћо и сестре, није само њихова одговорност, већ је то одговорност и нас који долазимо у овај храм, који се причешћујемо Светим Тајнама и бринемо, колико толико, за спасење своје душе. Наша дужност је да и њих позовемо да уђу у ову радост, да присуствују недјељним светим Литургијама и учествују Светим Тајнама Христовим, а не да им живот пролази у царствовању љености над ревношћу и нерада над радом“, казао је свештеник Кнежевић.

Други дио јеванђељске приче, истакао је о. Остоја, говори о зависти људској која није била присутна само код тадашњег старјешине ове синагоге већ је она присутна у људима кроз сва времена од уласка зла и гријеха у овај свијет до данашњег дана.

"То зло, у мањој или већој мјери, присутно је и међу свима нама, иако идемо у цркву, иако присуствујемо светим Литургијама, иако се причешћујемо Светим Тајнама. Ова прича нас, драга браћо и сестре, позива да чистимо зло зависти из срца својих и душе своје“, поручио је јереј Остоја Кнежевић.

Велики број вјерника, сабраних у никшићком храму Светог Василија Острошког, приступио је Светом причешћу.