На празник Свете великомученице Екатарине

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Свете великомученице Екатерине, у недјељу 7. децембра 2014.године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Подмалинско код Шавника.

Поводом имендана мати Катарине, игуманије манастира Подмалинско благосиљан је и преломљен славски колач.

Потом је уприличена хришћанска трпеза братске љубави.

На празник Свете великомученице Екатарине

Света мученица Катарина је рођена 294. године, као Доротеја у Александрији, у многобожачкој породици, где је стекла широко образовање. Изучавала је философију, реторику, поезију, музику, математику, астрономију и медицину. Њена мајка, тајна хришћанка, преко свог духовног оца приведе и Катарину вјери Христовој. У једној визији Света Катарина прими прстен од самог Господа Исуса, у знак обручења Њему. Тај прстен до данас стоји на њеној руци. Пострадала је за вјеру у вријеме гоњења цара Максимина Даје, а по предању њено тијело су анђели пренијели на врх Синаја. У IX вијеку, једном од синајских монаха у сну се открило мјесто гдје су мошти мученострадалне Катарине. Монаси га пронађоше и пренијеше у манастир гдје се и данас чувају, и од тада постаје познат под именом Свете Катарине.

Најпознатији манастир посвећен Светој Катарини налази се на Синају. Цио манастир је опасан великим зидом који је саградио у VI вијеку цар Јустинијан. У храму се чувају мошти Свете Катарине. У XI вијеку дјелови моштију су разнијети по хришћанском свијету, а у самом манастиру чува се глава и лијева рука Светитељке.

Свети Сава, први архиепископ Српске Православне Цркве, на свом другом путовању по Светим мјестима, боравио је на Синају 1234. године. Ту је провео читав Часни Пост, Свету Четрдесетницу, молећи се за свој српски род и читав хришћански народ. Манастиру Свете Катарине свети краљеви Драгутин и Милутин даривали су бројне поклоне који се чувају у манастирском музеју и библиотеци.