Одржан 7. Острошки полумаратон

На стази од Саборне цркве Светог Василија у Никшићу до манастира Острог, под покровитељством Општине Никшић и Митрополије Црногорско приморске, уз подршку Министарства спорта и младих и АСЦГ а у техничкој организацији Атлетског клуба “Никшић”, одржан 7. Острошки полумаратон на коме је наступило преко 550 такмичара из 15 земаља Свијета: Албаније, Малте, Турске, Бугарске, Сјеверне Македоније, Србије, Босне и Херцеговине, Италије, Русије, Литваније, Украјине, Француске, Словеније, Чешке и Црне Горе.

Одржан 7. Острошки полумаратон

Такмичаре је поздравио потпредсједник Владе Црне Горе и министар спорта Драгослав Шћекић и предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић који је отворио манифестацију и дао старт за почетак трке. Испред АСЦГ такмичењу су присуствовали предсједник Милорад Вулетић, потпредсједник Игор Пешић, генерални секретар Милан Маџгаљ, селектор репрезентације Осман Еровић и Милена Мудреша која је била технички делегат Балканске атлетске федерације.

Испред Никшићке Општине такмичењу су присуствовали Подпредсједник Зоран Томић, Дирктор ТО Митар Бараћ и Савјетник Градоначелника Војин Стриковић.

Милан Маџгаљ је имафунцкију организацијонг делегата Балканске атлетске федерације, а Тодор Брајковић је био делегат АСЦГ на такмичењу.

У укупном пласману  код мушкараца прво мјесто је освојио Давид Николли (Албанија) са резултатом 1:10:07. Друго мјесто освојио је Луке Микаллеф Перконе (Малта) са резултатом 1:10:41, док је треће мјесто освојио Бахаттин Унеy (Турска) са резултатом 1:11:01. К

Код жена у апсолутној категорији тријумфовала је Луиза Гега (Албанија) са резултатом 1:17:12. Друго мјесто припало је Маринели Ниневој (Бугарска) са резултатом 1:19:42, док је треће мјесто припало Пинар Демир (Турска) са резултатом 1:27:58.

Градоначелник Никшића Марко Ковачевић најбољима је уручио награде, као и специјалну награду Сребрењак са ликом Св. Василија Острошког.

У оквиру овогодишњег “Острошког полумаратона” одржано је и званично Балканско  као и Првенство Црне Горе у полумаратону за 2024.години.

Код мушкараца на Првенству Балкана тријумфовао је Давид Николи из Албаније са резултатом 1:10:07. Друго мјесто освојио је атлетичар са Малте Луке Микаллеф Перконе са резултатом 1:10,41, док је треће мјесто припало атлетичару из Турске Бахатрину Унеyу са резултатом 1:11,01. Код атлетичарки првак Балкана је постал атлетичарка из Албаније КЛуиза Гега са резултатом 1:17:12. Друго мјесто заузела је атчлетичарка из Бугарске Маринала Ненева са резултатом 1:19:42, док је треће мјесто освојила Турска атлетичарка Пинар Демир са резултатом 1:27:58. У екипној конкуренцији код мушкараца прваци Балкана су постал атлетичари из Турске (Бахаттин Унеy и Махсум Дегер), друго мјесто је припало атлетичарима из Босне и Херцеговине (Емир Хастор и Илија Јукић), док је треће мјесто заузела Црна Гора (Жељко Дабовић и Милош Војводић).

Првак Црне Горе за 2024.годину постао је атлетичар АК “Миленијум” из Подгорице Иван Бубнов са резултатом 1.13:01, испред Жељка Дабовића, члан АК “Спарта” из Подгорице са резултатом 1:17:00 и Милоша Војводића члана АК “Никшић” из Никшића са резултатом 1:23:35. Код жена тријумфовала је Слађана Пејовић из АК “Никшић” са резултатом 1:32,03, испред атлетичарке АК “Спарта” из Подгорице са резултатом 1:39:21 и Весне Павлићевић, чланице АК “Миленијум” из Подгорице са резултатом 1:43:59.