Велики петак у Страшевини код Никшића

На Велики петак, у Саборном храму Зачећа Светог Јована Крститеља у никшићком насељу Страшевина, служена је вечерња служба са изношењем плаштанице и статијама у наставку.

Велики петак у Страшевини код Никшића

Сабрању је присуствовало је мноштво вјерног народа, којима се на крају молитвеног бденија пред изображеним ликом Христовим, ријечима поуке обратио старјешина храма протојереј Велимир Јововић, парох страшевински и старотребјешко-кличевски.

Велики петак у Страшевини код Никшића

"У овој благословеној ноћи страшног и потресног Великог петка грије нас љубав Божија, грије нас благодат Божја, грије нас свезнање Божје о нама људима. Једини смисао овоземаљског живота јесте небјежање од стварности, од тога да је људски живот кратак и пролазан. Идеологије људске, политике људске, мудрост људска, философија људска, драга браћо и сестре, понекад је надмена и горда у неком времену и самоувјерено учи народ да ће све бити добро, да нема чега да се плашимо док су они владари над нама и да нема потребе ни да мислимо док је то тако. А ми, заиста, имамо Владара над владарима, имамо Бога над боговима, имамо Створитеља свог, Који је узео наше људско тијело, Који је проживио сву вољу и невољу људског живота, Који је поднио најстрашније страдање на крсту од грешних људи“.

Велики петак у Страшевини код Никшића

"Господ наш Створитељ, наш Саздатељ, Отац наш пун љубави према нама и Син Његов јединородни жртвује се за нас грешне, јадне и никакве, за нас прљаве, не за достојне, за добре и честите, него за грешне људе. Он је то прихватио и висио је на крсту и ево Га положеног у гробу пред нама, ево Га да силом Својом Божанском васкрсне, не само да Себе васкрсне, него управо зато је и дошао, да све нас, све људе браћо и сестре, васкрсне.“

Велики петак у Страшевини код Никшића

"На нама је да одлучимо, хоћемо ли да будемо као они неразумни разбојници који разапињаху Христа или као онај разбојник који је с десне стране распетог Христа и који је, повјеровавши, рекао само: "Сјети ме се Господе, у Царству Твоме“. Нека ова наша молитва, ово наше присуство пред крстом и гробом Господњим буде велики вапај нашег православног народа: Опрости нам Господе и сјети нас се свих у Царству Твом небеском. Теби Богу нашем Исусу Христу Сину Божјем Који страдаш као човјек нас ради нека буде слава част и поклоњење заједно са Оцем Твојим беспочетним и Духом свесветим и животворним“, поручио је свештеник Јововић.