Томина недјеља у Бијелом Пољу

Честитајући празник Томине недјеље, 19. априла 2015, послије лутургије у цркви Светих апостола Петра и Павла, јереј Никола Скопљак је подсјетио вјернике да се послије недјеље највећег хришћанског празника Васкрса, слави недјеља посвећена овом светитељу.

Томина недјеља у Бијелом Пољу

"Свети апостол Тома није био присутан, када су ученици и апостоли Христови били заједно и када им се јавио Васкрсли Господ. Када је Тома чуо од апостола о Господовој посјети није повјеровао већ је рекао: "Све док моје очи не виде Васкрслога Господа и док моје руке не опипају ране Његове, нећу повјеровати. И тачно као у Јеванђељу, осам дана послије Васкрсења, јавио се у зборници, то јест у соби гдје су били скупљени апостоли, који су, бојећи се Јевреја били закључани. Питали су се шта ће бити са њима, и осјећали да их је на неки начин Господ напустио у земаљском животу. Али, Господ им је подарио живот вјечни, подарио им побједу над непријатељем. Када је ушао у зборницу Господ им је рекао: “Мир вам“, и онда се кроз затворену собу веома чудан обичај и чуда догађај десио да се јавио Господ и није било јасно ни ученицима ни апостолима како се јавио Васкрсли Господ када су само у тој соби били и када су врата била закључана. Међутим, како каже у Светом писму, Господу је све могуће, тако и то да се јавио својим ученицима, апостолима."

"Када се други пут јавио, док је и Тома био присутан, Господ му је рекао: "Ево стави руке своје на ране моје и опипај“. Кад је ставио Тома је узвикнуо: "Господ мој и Бог мој“, на шта му је Господ одговорио: "Томо видио си, а повјеровао си, а благо онима који не видјеше а повјероваше“.

Томина недјеља у Бијелом Пољу

"И заиста је тако, драга браћо и сестре, од самог Његовог земаљског живота па све до дана данашњега, ово блаженство важи за све нас. Благо онима који не видјеше а повјероваше односи се на чврсту вјеру, јер заиста без вјере, без истинитога Господа Бога, нема живота вјечнога. Нема спасења, јер управо тежина вјере јесте у томе да повјерујемо оно што не видјесмо. Ту показујемо вјеру и спасење своје, наравно, вјера се допуњује светом тајном покајања, затим светом тајном причешћа, светом тајном Евхаристије, коју је оставио Господ Бог на велики четвртак. Заиста Томино невјеровање на један начин треба да нас охрабри, јер су они били обични људи који су повјеровали у Васкрслог Христа, који нису тражили доказе као данашњи атеисти. Његови апостоли су страдали за Христа, а међу њима и апостол Тома који је пострадао док је проповиједао у Индији, бесједио је о. Никола.