Света Тајна јелеосвећења

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у уторак 7. априла 2015, Свету тајну Јелеосвећења у Саборном храму Светог Aрхангела Михаила у Андријевици.

Света Тајна јелеосвећења

У молебну Господу и призиву Светог Духа да освешта уље како би било на исцјељење душа и тијела сабраног народа саслуживало је бројно свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичкоги бјелопољског.

Ријечима бесједе обратио се Преосвећени владика Јоаникије.

"Свету Тајну Јелеосвећења Црква је устројила благодаћу Светог Духа ради исцјељења душа и тијела, ради исцјељења душе и тјелесних наших слабости и, као што се говори на више мјеста у овој светој служби, ова се Света Тајна дарује онима који се кају, дарује се за опроштај сагрешења. Гријех оптерећује душу, а када се душа оптерети онда она болује, а болови душевни се преносе и на тијело, највише је болести проузроковано баш на тај начин и тим путем. Од давнина је познато да су свети Божји људи читали молитву над уљем и тим уљем које има пријемчивост да прими благодат Светог Духа, да прими исцјелитељску моћ, њиме се помазују болесници и то је дато као наслеђе Цркви кроз сва времена."

Света Тајна јелеосвећења

"Ова Света Тајна је намијењена, нарочито, онима који болују пред смрт, али је Црква, такође, установила да се у поједине дане током године, ми смо уобичајили у току Велике недјеље, да се врши ова Света Тајна за све хришћане, јер свима нама треба и здравља, прије свега, душевног, оно је претежније, значајније за душу и за живот вјечни, за човјека уопште. Важно је и тјелесно, али, прије свега, душевно здравље, а то двоје је јако повезано, јер је човјек један организам, није одвојено оно духовно од тјелесног“, рекао је, између осталог, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
Свету тајну Јелеосвећења, помазивање освештаним уљем за исцјељење од болести и за опроштај од грехова, примили су бројни вјерници.