Свечано гусларско вече поводом двије године од оснивања

Удружење гуслара "Хаџи Радован Бећировић Требјешки“ из Никшића организовало је, у петак 17. априла 2015, на "Сцени 213“ у Никшићу, поводом друге годишњице постојања, своје гусларско вече.

Свечано гусларско вече поводом двије године од оснивања

Скуп је благословио јереј Жељко Ројевић, који је поручио да наш народ треба да чува своју богату културну баштину у којој нарочито мјесто заузимају епска поезија и гусле, као наш национални инструмент.

"Лијепо вас је видјети, драга браћо и сестре, сабране у оволиком броју, нарочито ове младе. Наша омладина, нажалост, радије слуша звуке мелодија које долазе са запада него звуке гусала, зато радује што један број родитеља и даље упућује своју дјецу да обрате пажњу на пјесме које се пјевају уз струне гусала, самим тим на нашу историју, а она је сва проткана од жртве. Као што рече наш највећи пјесник, Његош и као што пише у Светом Писму ништа веће нема него да човјек живот свој положи за ближњег свог на чему се управо и потенцира у нашој епској поезији коју прате звуци дивнијех гусала“.

Свечано гусларско вече поводом двије године од оснивања

"Мислим да нема на свијету мањег народа, а са богатијом и славнијом историјом, са таквом спремношћу на жртву и толико љубави, од нашег народа. Зато, браћо и сестре, не дајте да замукну струне гусала. Учите и савјетујте своју дјецу да слушају бар оне пјесме које су примјерене њиховом узрасту, учите их да воле једни друге, да слушају епску поезију уз струне гусала, да читају Радована Бећировића, који је, нажалост, избачен из нашег образовног програма, али смо ми као родитељи дужни да нашу дјецу учимо данас и до краја свијета и вијека“, поручио је свештеник Ројевић.

Бројни љубитељи епске поезије имали су прилику да уз струне гусала чују: дванаестогодишњег Небојшу Тољића, најмлађег члана Удружења "Хаџи Радован Бећировић Требјешки“, доајена гусала Ђура Крсмановића, Милана Поповића, Баја Аџића, Влада Николића, Николу Терића, Раја Јовановића, Горана Перовића, иначе предсједника Удружења. Гости су били: Веселин Шећковић, првак Црне Горе, те Момир Моша Авдаловић и Никола Бошковић, прваци Републике Српске.

Свечано гусларско вече поводом двије године од оснивања

Вече су употпунили чланови КУД „Корак“ из Никшића и етно-појац Даница Никић из Бара, која је наступила уз пратњу Ивана и Новице Зечевића.

Удружење гуслара "Хаџи Радован Бећировић Требјешки“ основано је с благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, а носи име великог пјесника хаџи Радована Бећировића, који је живио и писао у најтежим временима кроз које је пролазио наш народ.

Свечано гусларско вече поводом двије године од оснивања

Удружење је формирано с циљем очувања народне традиције. Гуслари овог друштва су чести гости у свим крајевима Црне Горе, Србије и Републике Српске. Познати су по организовању добротворних и хуманитарних акција и концерата, што и не чуди, јер је њихов велики задатак оправдати име које Удружење носи.

Радован Бећировић Требјешки је рођен двије године пред крај 19. вијека, а упокојио се 1986. године. Многи га сматрају последњим бардом нашег народа који је као пјесник дјеловао више од 60 година. Он је био и до данас остао највећи пјесник новије епске народне поезије.

Свечано гусларско вече поводом двије године од оснивања

Као аутор великог броја десетерачких и осмерачких пјесама, Радован Бећировић се потврдио снагом истрајног, даровитог и омиљеног ствараоца. Његове пјесме ће бити радо читане и слушане све док се буде чуо звук струне испод гудала српског гуслара.

Чланови Удружења изражавају захвалност Црквеној општини Никшић и Црквено–народном дому на уступљеном простору за вјежбање, те никшићким привредницима, који су помогли организацију ове свечане гусларске вечери.