Активности Црквеног одбора Жупе Никшићке

У недјељу 20. октобра 2013, на празник Светих мученика Сергија и Вахка, Срђевдан, одслужена је Света Литургија на кућишту Светог Стефана у мјесту Губељ, у жупском селу Кута.

Активности Црквеног одбора Жупе Никшићке

Литургију је служио протојереј Василије Брборић, надлежни парох, а богослужењу је присуствовало педесетак вјерника из овог краја. Свету службу Божју увеличао је чин крштења Божидара Ђиласа, који је имао велику жељу да Свету тајну крштења прими баш на овом светом мјесту.

Отац Василије је одржао пригодну бесједу у којој је укратко подсјетио на житије Светог Стефана, нагласивши да је он и Пиперски и Жупски, односно светитељ свих нас, а мање је важно од ког братства потиче. Крулановићи сматрају да потиче од њих, док нека старија предања и старије памтише тврде да је од Бумбуловића, братства које је некада постојало у жупском крају.

Активности Црквеног одбора Жупе Никшићке

Протојереј Василије Брборић је нагласио да је Свети Стефан наш заступник и молитвеник пред Господом. Од малена је био призван да служи Богу, богобојажљив, скроман, побожан и благочестив. Жива народна предања кажу да је људима говорио тачно кад је подне и вријеме ручка, а на њихово питање како то зна он им је одговарао да у том тренутку чује звона на Небесима. Отишао је у манастир Морачу, гдје се замонашио, постао ђакон и јеромонах, а одатле, гоњен турском најездом, прешао у Ровца, гдје је у испосништву провео седам година. Из Роваца је, промислом Божјим, стигао у Пипере. У Ћелијама Пиперским је службовао 37 година, подсјетио је о. Василије.

Активности Црквеног одбора Жупе Никшићке

Он је додао да Литургија, прва која је одслужена на кућишту Светог Стефана Пиперског и поменути чин крштења представљају, на неки начин, почетак градње будућег храма. Надлежни парох је позвао вјернике Жупског краја да, симболичним учешћем сваког домаћинства, подигну црквицу у славу Светог Стефана и тиме са њим буду још ближе.

Постављено крсно знамење

На празник Светих мученика Тараха, Прова и Андроника, у петак 25. октобра 2013, у селу Кута у Жупи Никшићкој, на оближњем (кутском) брду постављен је крст. Крсно знамење, висине око четири и по метра, урадио је Милосав Лончар, који ће правити још неколико крстова, планираних да у скорије вијеме буду постављени на неколико локација у Жупи Никшићкој.

Активности Црквеног одбора Жупе Никшићке

Крст који се сада узвисује над кутским брдом, претходно је освештао протојереј Василије Брборић. Он је овом приликом одржао и пригодну бесједу. Обраћајући се сабраном народу отац Василије је казао да је управо са овог освештаног мјеста Свети Отац наш Сава благосиљао Жупу и никшићки крај, јер је одатле имао широк видик. Овдје су отисци стопа Светог Саве јасно усликани у камену. На овом мјесту и раније је постојао Часни крст, али је од стране безбожника 1945. или 1946. године срушен.

Активности Црквеног одбора Жупе Никшићке

"Како се ове године прославља велики јубилеј Миланског едикта, и ми, ево, на скроман и симболичан начин, желимо да учествујемо у томе. Жеља нам је да обновимо, односно вратимо крсно знамење“, казао је свештеник Брборић.
О. Василије је у својој бесједи истакао да сваки крст има своју вертикалу и хоризонталу. Хоризонтала представља, симболично гледано, наш живот, наше страдање, а вертикала вјечни живот и васкрсење. Сваки човјек је крст, а то је видљиво када раширимо руке. Он је поручио да вјерујемо и да се надамо, јер наша вјера је крстом васкрсла вјера. Постављањем крста он ће да сија у славу Бога Христа, да свијетли свима нама и отвори широки пут и видик, као што и отвара.

Чину освештања присуствовао је отац Веселин Сворцан из Аустралије. Он је пренио благослове оца Никанора, који је дошао из Хиландара, службовао у Аустралији и тамо се упокојио. Свештеник Веселин Сворцан је изразио задовољство што је данас овдје и што присуствује оваквом величанственом догађају, са жељом да буде од помоћи и упозна живот вјерних у овим крајевима.