Путокази вере

Од тренутка зачећа до преласка у живот вечни, сваки човек је путник. Налазећи се на том путу човек трага за смислом живота и хита ка вечном и савршеном. Ова седамнаеста седмица по празнику Педесетнице, од понедељка, па закључно са овим недељним даном, из дана у дан пред нас и нашу савест износи савршено јасне путоказе вере.

Издавачка кућа Епархије будимљанско-никшиће „Свевиђе“ представља своја издања на 67. Међународном београдском сајму књига

Са  благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Методија епархијска Издавачка кућа „Свевиђе“ и ове године учествује на Међународном београдском сајму књига.

Издавачка кућа Епархије будимљанско-никшиће „Свевиђе“

Представљамо нови пројекат: „Појмовник православља“

Од празника Покрова Пресвете Богородице, 14. октобра 2024. године, мисионарски портал „Кинонија“ почиње са реализовањем новог пројекта под називом „Појмовник православља“. Наведени пројекат ће уз менторство својих катихета, припремати ученици Православног катихизиса – Верске наставе из више средњих школа. „Појмовник православља“ је први у низу пројеката који у оквиру портала „Кинонија“ припремају и реализују средњошколци – ученици Верске наставе.

Међународна научна конференција у Карловачкој богословији

Српска православна богословија Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима, поводом 230 година свог постојања, организује од 11. до 13. октобра 2024. године међународну научну конференцију Српска црквена просвета. На свечаном отварању скупа поздравно писмо Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија прочитао је Преосвећени викарни Епископ новобрдски г. Иларион:

Носећи крст учимо се љубави

„Дођите сви народи и благословеном се дрвету поклонимо, јер њиме је испуњена вечна правда: јер који је дрветом преварио праоца Адама, сада је крстом преварен, оборен је, пао је и суновраћен, јер је у мукама држао Цареву творевину. Отров змијин је крвљу Божијом умивен, осудом Праведника је клетва разорена, када је неправедним судом Праведник осуђен. Дрветом крста је требало рајско дрво исцелити, и страдањем Нестрадалног на дрвету крста, разрешити страдање осуђенога (човека).

Воздвижење Часног крста – Крстовдан

За време свога царовања у Риму Максенције чињаше многа зла народу: гоњаше и мучаше не само хришћане, него и своје незнабошце убијаше, и отимаше им имања, и срамоћаше благородне породице живећи беспутно. И целоме Риму он беше веома тежак и одвратан због свог свирепог насиља и развратног живота. Стога Римљани тајно послаше молбу цару Константину који је тада са својом мајком Јеленом боравио у Британији молећи га да дође и избави их од овог насилника. Константин најпре написа Максенцију, пријатељски му саветујући да престане са насиљем.

О Сунцу Правде - протојереј др Никола Маројевић

Пут спасења састоји се у стицању Духа Светога, који ослобађа човјеково срце од робовања гријеху и смрти. Рођење Пресвете Богородице, које прослављамо, било је и радосно и чудесно. Прије свега зато што је рођена од престарелих родитеља. Не случајно. Господ је њеним рођењем, и рођењем Јована Претече, показао људима да надвладавши природу, натприродно рађају старице, не би ли људи обратили посебну пажњу на оне који се имају родити из осушених утроба Светих мајки Ане и Јелисавете.

Митрополит Амфилохије: Сва је земља чекала дан Њенога доласка

Новом се дјетету, које је дошло у овај свијет, радују Бог, анђели, људи и сва створења. Ако се толико радују небо и земља сваком на земљи рођеном, колико ли су се тек зарадовали рођењу Оне која је најсавршенија од свих рођених на небу и земљи – рођењу Пресвете Богородице; рођењу Оне, која ће кад дође вријеме и пуноћа времена родити Господа и Бога и Спаситеља нашега и свега свијета?

Приче из незаборава – „Хвала Богу на свему!", архимандрит Арсеније, игуман манастира Косијерево

Старац Пајсије Светогорац је рекао: „Откривено ми је једне вечери после дуге молитве да јако мало људи на свету спозна и добије Божију благодат у себи. Господ је даје само људима кроз пост, молитву, искрено покајање и исповедање, кроз тежљу и труд за чистим животом, несебично добрим односом према свим другим људима на свету и кроз учествовање на светим литургијама и службе током читавог свог живота. Јер Господ само у чистима пребива и остаје. Без таквог живота, нико под небом не може спасити душу, нити напредовати кроз живот у датим им талентима и даровима.

„Кинонијаˮ – први мисионарски портал у оквиру Мисионарског одељења АЕМ

На празник Начала индикта, 1/14. септембра 2024. године, основан је први званични мисионарски портал „Кинонијаˮ, у оквиру Одсека за електронску мисију при Мисионарском одељењу Архиепископије београдско-карловачке, које делује са благословом Његове светости Патријарха српског г. Порфирија. У наставку преносимо интегрални текст о почетку рада портала „Кинонијаˮ који је објављен на сајту Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке.