Сабрање поводом празника Иконе Пресвете Богородице Тројеручице

Светом Литургијом која је у недјељу 28. јула 2013.године, служена на црквишту храма који се гради у никшићком приградском насељу Кличево, прослављена је храмовска слава будуће светиње, посвећене Пресветој Богородици Тројеручици.

Сабрање поводом празника Иконе Пресвете Богородице Тројеручице

Литургију је служио протојереј Велимир Јововић, надлежни парох, који се вјерном народу, сабраном у светој служби Божијој обратио пригодном бесједом. Он се осврнуо на ријечи из прочитаног Светог Јеванђеља у којем се говори о сестрама Марији и Марти, које су примиле у своју кућу Господа Исуса Христа. Марта се бјеше заузела да Га дочека, трудила се много да спреми кућу, јер је у Исус Христу видјела Богочовјека, а Марија је, за то вријеме, само сједјела код ногу Исусових, слушајући Његове спаситељне ријечи. Марта је о. Велимир, затражила од Господа да нареди њеној сестри да устане и помогне јој, на шта Спаситељ каже: „Марта, Марта, бринеш се и узнемираваш за много, а једно је превасходно потребно“.

„Ето нама дивне поруке, браћо и сестре, јер ми људи, често, бринемо о много чему, боље рећи о свачему, а заборављамо оно превасходно, а превасходно је молитва Господу Богу. Човјек треба да ради, Бог га је створио за рад, али често срећемо људе који много раде, међутим узалудан бива њихов рад. Срећемо, такође, и оне тихе, побожне, ненаметљиве који раде и стичу мало, али су вазда задовољни и благодарни Богу са оним што су постигли, јер су постигли оно најважније. Срце њихово и душа њихова моле се Живом Богу, а без молитве ништа се не може учинити. Господ нам поручује да је молитва најпретежнија и најпреча, а и ми смо се, драга браћо и сестре, јутрос окупили да принесемо молитву Господу Богу. Нека ова молитва буде благодатна, нека буде искрена, нека буде тражење од Бога онога што је најбоље за нас“.

Сабрање поводом празника Иконе Пресвете Богородице Тројеручице

„А, затим, наставља се данашње Свето Јеванђеље и каже да једна жена из народа, видјевши у Господу Богочовјека Христа, каже Му: „Блажена је утроба која те је носила и дојке које си сисао“, а Господ одговара: „Блажени су они који држе и живе по заповијестима Божијим“. Ето нам, још једне упечатљиве поруке - да држимо, браћо и сестре, заповијести и живимо по заповјестима Његовим, оних Десет заповијести Божијих, које нас уче љубави према Богу и ближњима својим, које нас поучавају да се чувамо од гријехова, да у себи сасијецамо оно грјеховно. То је смисао људског живота. Ако човјек тако живи онда је благо таквом човјеку, имао се рашта родити, његов траг ће остати на земљи, његова добра дјела, учињена у име Божије неће бити заборављена, а што је најбитније човјек који држи заповјести Божије, који се труди, спасиће душу своју, спасиће душе многих око себе, како нам то свједоче Свети Оци. Зато вриједи потрудити се у животу, па живјети честито и поштено, иако се у вртлогу овог, оваквог времена често збунимо“, бесједио је свештеник Јововић, поручујући на крају свог обраћања:

„Нека нас Господ Бог, молитвама Пречисте Мајке Богородице, Њене чудотворне иконе, које, ево, овдје пред нама, донешена са Свете Горе Атонске, Бог нека нас помилује. Нека нам Бог велики и милостиви помогне, да направимо ову цркву, ако не ми, а оно ће, ако Бог да, направити наша дјеца. Она су радост, она су будућност наша, даће Господ цркву своју, али, треба и ми да размислимо мало о томе зашто неки наши суграђани не знају шта значи градити храм Мајци Божијој Тројеручици, треба да Бога замолимо и од Њега измолимо да отврдњеле душе и срца наша отопи“.

Након свете службе Божије освештан је и пререзан славски колач, а присутни народ је приступио поклоњењу и цјеливању иконе Пресвете Богородице Тројеручице, која је копија оригиналне иконе и као дар – благослов добијена од манастира Хиландара.