Молитвеним сабрањем прослављена храмовна слава цркве на Вучјем Долу

На празник Светог Свештеномученика Атиногена, у понедјељак 29. јула 2013, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној овом Светитељу на Вучјем Долу, служио је Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије.

Молитвеним сабрањем прослављена храмовна слава цркве на Вучјем Долу

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије захумско-херцеговачке и будимљанско-никшићке, а црквено-народни сабор на празник Светог Атиногена, коме је посвећен храм, који се гради у спомен на црногорске и херцеговачке јунаке, витезове из славне битке на Вучјем Долу, окупио је, као и претходних година, велики број вјерног народа из више градова Црне Горе и сусједних херцеговачких општина.

Сабраном народу бесједио је Преосвећени Епикоп Г. Григорије.

Молитвеним сабрањем прослављена храмовна слава цркве на Вучјем Долу

„Слобода је икона Божија у човјеку. И, заиста, нема човјека без слободе, јер је слобода темељ за љубав. Вољети може само слободан човјек. Жртвовати се може само слободан човјек. Сваки неслободан човјек не може ништа друго него да, евентуално, покуша некога да пороби и да некоме науди. Зато је слобода јуначко имање. И нема ништа горе од тога када човјек изгуби то имање. Зато смо ми, браћо и сестре, данас овдје, јер су људи који су овдје пролили крв, дали свој живот да не би изгубили оно најважније имање које човјек има, а то је слобода. И зато овдје ниче црква, јер је црква мјесто и простор слободе. Она није само простор у ком се људи слободно моле Богу, него и у коме се људи ослобађају од гријеха, од немоћи, слабости и сваке вражије силе и дејства ђаволског. Зато смо овјде, зато је лијепо што градите храм. Он се полако уздиже, не тако брзо као што бисмо жељели, али у овом времену, оскудици и опустошењу наших села и ових дивних простора и ово што је направљено је велико чудо. И нема још много. Направиће се, ако Бог да. Заједно правимо цркву и ми из Херцеговине и Херцеговци из данашње Црне Горе и Црногорци са нашим дивним, светим и Божијим човјеком владиком Јоаникијем“, нагласио је Његово Преосвештенство епископ Григорије.

Молитвеним сабрањем прослављена храмовна слава цркве на Вучјем Долу

Током богослужења вјерници су приступили Светој тајни причешћа, а потом је освештан и преломљен славски колач.

Добродошлицу на братској трпези љубави пожелио је Миљан Алексић, предсједник Одбора за изградњу храма, иначе начелник општине Билећа.

Молитвеним сабрањем прослављена храмовна слава цркве на Вучјем Долу

Бесједу је одржао књижевник Милутин Мићовић, истакавши да је прије 137 година овдје, на овим вучедолским просторима, одржана прва представа „Горског вијенца“ у којој су учествовале владике, кнезови народни, војводе и народ, зажет пламеном слободе.

Одржан је пригодан културно-умјетнички програм у којем су учествовали: КУД Зора Херцеговине из Билеће, КУД Зеленгора из Гацка, женска изворна група Василисе из Билеће, народни гуслар Ђоко Копривица, пјесници Трипко Драганић, Чедо Ковачевић, Аћим Вишњић, Божо Ђурановић, Наод Вуковић, Будо Новосел, Јован Делић, Драгутин Паповић, Радисав Гардашевић, Тијана Тркља и Спасоје Бајовић.