На Цетињу одржан Сабор православне дјеце Црне Горе

Око хиљаду малишана из преко тридесет школа вјеронауке из свих црногорских крајева, као и њихових вршњака, гостију из Русије сабрали су се у Цетињски манастир на овогодишњи Сабор православне дјеце Црне Горе који је, на празник Светог пророка Језекиља, 3. августа ове године, одржан у знаку два велика јубилеја – 1700 година од доношења Миланског едикта и 200 рођења Ловћенског тајновидца Светог Митрополита Петра Другог Петровића Његоша.

Сабрање је почело Светом Aрхијерејском Lитургијом коју је у Цетињском манастиру служио Његово Преосцештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије са свештенством Митрополије.

На Цетињу одржан Сабор православне дјеце Црне Горе

“Овогодишњи наш сабор посвећен је великом цару Константину, јер ове године ми обиљежавамо 1700 година од времена када је Црква Христова добила своју слободу“, рекао је Високопреосвећени владика у литургијској бесједи.

“И, ето, на вашим мајицама, на вашим леђима стоји знак цара Константина – Часни Крст на коме пише: Овим побјеђуј”.

Након литургије Митрополит Г. Амфилохије је још једном на гумну испред Цетињског манастира благословио учеснике Сабора.

“Овај сабор смо посветили и нашем великом пјеснику и Светом владару Црне Горе Петру Другом Петровићу Његошу. Ове године славимо 200 година од његовога рођења и ово је година када је он проглашен и за Светитеља Цркве Божје. Зато сте ви дужни да научите напамет оне његове дивне стихове из Горског вијенца“, рекао је између осталог Архиепикоп цетињски отварајући манифестацију.

На Цетињу одржан Сабор православне дјеце Црне Горе

Малишани су, затим, предвођени својим вјероучитељима, показали вјештине у рецитовању, хорском и соло пјевању, свирању на инструментима, игрању и цртању.
Изложба њихових ликовних остварења организована је у порти Цетињског манастира, а врхунац манифестације био је и ове године квиз знања из вјеронауке.

Добро припремљени од стране својих вјероучитеља малишани су показали врхунско знање, тако да су у финалном такмичењи четири прва мјеста освојиле екипе школа вјеронауке из Зете, Кртола, Даниловграда и Момишића.

Побједницима је Митрополит Амфилохије уручио награде.

Слоган овогодишњег Сабора, манифестације, коју је Митрополија црногорско-приморска организовала четрнаесту годину за редом, одвијао се под слоганом: Нема љепше вјере од хришћанске.

И ове године у Сабору православне дјеце Црне Горе, учествовали су полазници школе вјеронауке коју, при храму Светог Јована Крститеља у никшићком насељу Страшевина, води попадија Лавиника Јововић. Извели су пјесму Говори Господе.