Лучиндан на Цетињу, Митрополит Хризостом: Свети Петар био равноапостолни, чинио чуда у тешка времена

Светом Архијерејском Литургијом и благосиљањем славског колача на Цетињу данас је прослављен празник Светог Апостола и јеванђелиста Луке и Светог Петра Цетињског, чије се мошти чувају у Цетињском Манастиру. Данас је прослављена крсна слава Богословије Светог Петра Цетињског.

Лучиндан на Цетињу

Светом Архијерејском литургијом је началствовао Његово високопреосвештенство Архиепископ сарајевски, Митрополит дабробосански г. Хризостом уз саслужење Његових високопреосвештенстава Митрополита брегалничког г. Илариона, Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, Архиепископа и Митрополита рашко-призренског г. Теодосија, Архиепископа мостарско-требињског, Митрополита захумско-херцеговачког и стонско-приморског г. Димитрија као и саслужење Њихових преосвештенстава Епископа дељадровско-илинденског г. Јоакима, Епископа делчевско-каменичког г. Марка, Епископа пакрачко-славонског г. Јована и Епископа диоклијског г. Пајсија.

Преосвећени Владика Хризостом, обратио се сабранима у Храму, по читању Јеванђелског зачала. Он је казао да је све окупљене данас у Цетињском Манастиру сабрао Свети Петар Цетињски који је својим примјером и својим дјелањем подсјећао на Свете Апостоле:

„Свети Петар Цетињски је био равноапостолни. Он је као што знамо из његовог житија чинио невјероватна чуда у тешка времена. Када је све превирало од устанака и народних побуна, он је покушавао да ријечју Христовом све то умири, сложи, обожи и умножи. Чусмо данас како Свети Апостоли, вратише се и рекоше Господу: Господе и демони нам се покоравају. А он им одговара: Немојте се томе радовати што вам се демони покоравају. То није први пут у Библијској историји да се демони покровају, слушају и бјеже од Господа. Већ се радујте нечему што је узвишеније- да су имена ваша написана на небесима. То јесте смисао наших живота, да наша имена као слике Божије буду уписана и призната на на небесима. Зато је и Господ дошао, не да спаси један народ како су мислили Јевреји и тумачили месијанство. Господ је дошао да спаси сваког човјека и најмањег и најузвишенијег и најсиромашнијег и најбогатијег. Господ је дошао да спаси сваког, јер је човјек слика Божија. Нека нико не помисли да смо ми нека случајност у овом животу и свијету. Нико није случајност у овом свијету већ је то благослов и благодат Божија! Јер је човјек постао душа жива оног момента кад је Дух Божији ушао у њега и постао оно што је Бог хтио, да савршено створење своје од земаљског праха претвори у душу живу. То је оно што нас разликује од осталих створења Божијих. Данас на жалост живимо у времену када покушавају да нама личностима Божијим, то одузму па да нас врате у статус створења Божијег“, казао је владика Хризостом.

„Зато је Господ дошао да ту слику Божију врати у заједништво са Богом, и зато је послао Свете Апостоле да иду по свему свијету и провиједају ријеч Божију па да их тек онда крсте: У име оца и Сина и Светога Духа. Господ је јасно казао да је наука Господња она која просвећује а тајна је круна тога просвећења. Шта каже Свети јован Богослов: У почетку бјеше ријеч и бјеше Бог. Ријеч је наука. У  грчком језику то је потпуно јасно. Логос је наука Господња коју Господ доноси собом, проповиједајући науку Божију о спасењу свијета. Зато је данас много важно да се учимо страху Божијем и наукама Господњим. Да разумијемо добро шта је узвишена наука о човјеку. Човјек је личност која је окренута ка Богу, коју Бог препознаје и уписује у књигу вјечног живота. То је оно што је Госпоод данас поручио својим Апостолима, да се томе радују. Поред свих земаљских добара које нам Бог дарује, не смијемо себе заробити добрима већ та добра да користимо на постизање тога да нас Господ упише у Царство небеско. То је радио Апостол и Јеванђелист Лука и сви Апостоли који су науку Господњу тако јасно пренијели и изложили нама“, поручио је преосвећени Митрополит дабробосански у својој бесједи.

По отпусту, након Свете Литургије, Митрополит Јоаникије је поручио да када се клањамо врлинама које сијају из свештеног лика Светог Петра Цетињског, ми црпимо Божију благодат и од моштију Светог петра Цетињског које Господ изобилно излива преко свог Божијег угодника и од ове Свете службе, Светих тајни кроз које се сједињујемо са Господом нашим Исусом Христом:

„Данас је овдје велико славље које изображава небеско славље, небеску литургију јер Господ прославља своје угоднике и на небу и на Земљи. Даје им ту благодат да нас заступају пред престолом Божијим и да могу да долазе међу нас, да нас укрепљују, оснажују и штите од биједа, несрећа и погибија. Објединили смо се данас на овој Светој служби Духом Светим у заједници са Христом Господом и у братској љубави једних са другима. Захваљујем прије свега Његовом високопреосвештенству Митрополиту дабробосанском г. Хризостому и браћи Архијерејима из Охридске Архиепископије Македонске православне цркве Илариону, Марку, Јоакиму и високопреосвећеним Митрополитима захумско-херцеговачком Димитрију и рашко-призренском Теодосију, нашем драгом брату у Христу владици славонском Јовану. Наш драги брат Пајсије је данас домаћин овдје као игуман Цетињског манастира. То је данас било овдје код ћивота Светог Петра као што смо то научили раније, да се саберемо овдје у древној и великој светињи Цетињском манастиру“, поручио је преосвећени владика.

Митрополит Јоаникије се посебно захвалио ректорима и представницима српских православних Богословија, од Крке до Призрена: призренској нишкој, крагујевачкој, карловачкој, фочанској, Светог Василија Острошког, Светог Петра дабробосанског и грчкој богословији, истичући да је велика радост да се професори и ученици богословија сабирају те да је наша сабрање наставак таквих сабрања.

Светој служби присуствовао је Његова екселенција, амбасадор Србије у Црној Гори г. Небојша Родић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe