Литургија у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла у 15. недјељу по Духовима и Претпразништво Рођења Пресвете Богородице, 20. септембра 2020. Литургију је служио архијерејски намјесник бјелопољски протојереј-ставрофор Дарко Пејић.

Литургија у Бијелом Пољу

Прослављена слава манастира Косијерево

Светом Литургијом, свечаном литијом и ломљењем славског колача, манастир Косијерево, у Петровићима код Никшића, прославио је, у понедјељак 21. септембра 2020. празник Рођења Пресвете Богородице и своју храмовну славу.

Прослављена слава манастира Косијерево

Монашење у манастиру Косијерево

У навечерје празника Рођења Пресвете Богородице, у недјељу 20. септембра 2020. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, поводом манастирске славе, свечано Бденије у манастиру Косијерево, у Петровићима код Никшића.

Монашење у манастиру Косијерево

Владика Јоаникије: Мала је људска љубав и ограничена, али кад се повеже са Божјом љубављу она постаје бесконачна

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у 15. недјељу по Духовима, на празник Светог мученика Созонта и Претпразништво Рођења Пресвете Богородице, 20. септембра 2020. Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Владика Јоаникије

Бесједа протосинђела Јеротеја на освећењу манастира Урошевица

У име Оца и Сина и Светога Духа!

Преосвештени Владико, преподобни оци, преподобне монахиње и ви Хришћанка господо,

Прије 26 година, дан прије него сам дошао у Урошевицу, сањао сам да се налазим у Урошевици одевен у монашкој мантији. Сутра дан када сам дошао на то исто мјесто које сам сањао, у моје срце се уселила радосна жеља да обновим тај већ давно порушени манастир.

Велико освећење манастира Урошевица

На дан када се наша Света Црква молитвено сјећа Чуда Светог архангела Михаила, у суботу 19. септембра 2020. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије обавио је са свештенством, чин великог освећења велике светиње - манастира Урошевице, чија црква је посвећена Светом архангелу Михаилу.

Литургија у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Литургију, у цркви Светих апостола Петра и Павла, у 14. недјељу по  Духовима, 13. септембра 2020. служио је јереј Милосав Јовановић. Честитајући три велика празник, отац Милосав је казао да је данас велика радост, јер поред Васкрсења Христовог, којег прослављамо сваке недјеље, на овај свети дан прослављамо и Све Свете из рода српског и Свете Јасеновачке мученике.

ОСВЕЋЕН ПРВИ ХРАМ ПОСВЕЋЕН JАСЕНОВАЧКИМ НОВОМУЧЕНИЦИМА

У недјељу, 31. августа/13. септембра 2020. године, када Православна Црква прославља Сабор српских Светитеља и спомен мученика Јасеновачких, у манастиру Рођења светог Јована Крститеља, у Јасеновцу, у Епархији пакрачко-славонској, освећена је капела Светих новомученика Јасеновачких. То је први храм на свијету посвећен њима. Чином освећења параклиса (капеле) и Божанственом Литургијом началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије.