Никшићки Хор “Преподобне мати Ангелине” одушевио публику Првог хорског фестивала у Котору
Концертом Хора Преподобне мати Ангелине из Никшића под диригернтском управом професорке Ане Бојић, на тргу између цркава Св. Луке и Св. Николе „крунисан је“ први Хорски фестивал „У јединству пјесмом срцу“ у Котору. Дивним изведбама духовних и етно пјесама, уз подршку „ритам секције“ и инструменталиста за клавиром и на гитари, врсне младе вокалисткиње, углавном сопрани и алти, и неколико вокалиста- тенора, баса и баритона, одушевили су љубитеље хорског пјевања.
Посебне симпатије публике освојили су занимљивим аранжманима у комбинацији са стилизованом котреографијом на крају концерта, када су извели сплет од три пјесме са Косова и Метохије. У низу духовних пјесама нашле су се композиције монахиње Јулијане Денисове, Петра Динева, те литургијска „Пресвета Богородице, спаси нас“ и ауторска „Од огњених језика рођена“ (Богдан Стјепановић-ЊП Фотије). У другом дијелу наступа извели су народне пјесме са подручја Русије, Грчке, Бугарске и са Косова. У различитим дионицама заблистали и солисти: Немања Поповић, Јана Бојић , Јелена Милић, Сара Дубљанин. За клавиром је била проф. Милена Поповић, а гитарска подршка био је Немаwа Поповић.
-Концерт је по реакцијама публике прошао јако лијепо, програм је био разноврстан, ту је било понешто за свачији укус, потрудили смо се да вам приредимо угођај. Бавимо се вишегласном духовном музиком, али наша лична карта су етно-пјесме, које одрађујемо у сопственим аранжманима и разрађујемо на више гласова, више него што је у оригиналу. Око свега се договарамо, у вези сваког аранжмана, то није само професорка Бојовић, која има главну ријеч, већ узима у обзир мишљења свих нас који имамо везе са музиком. То је све један резултат велике љубави, рада, заједничког труда, каже Поповић.
Милена Поповић, професорка у Музичкој школи „Дара Чокорило“, имала је разноразне улоге у Хору „Преподобна мати Ангелина“, у коме пјева од његовог оснивања 2001. године, када их је било само девет чланица. Тада су са својом професорком Аном Бојић отишле на Цетиње на Дјечији сабор, отпјевале двије пјесме „необавезно“, а онда их је блаженопочивши митрополит Амфилохије благословио да постану црквени хор- тако је и било. Данас Хор, са подмлатком, броји близу 100 чланова, а у Котору је наступило њих 45- љето је па нису сви ту, неки су на студијама, неки на љетовању… Најмлађи члан је ученик шетог разреда основне школе, а старији имају близу 40 година. Кажу да су много везани за Хор и пјеваће докле год буду могли да пјевају.
-Моје комплетно одрастање, сазријевање и као човјека и као музичара десило се управо у овом хору, то је био један од разлога да се бавим музиком, каже Милена за Боканеwс и потсјећа да је овај Хор наступио у Котору 2011. године поводом обиљежавања 10-годишњице рада. Почаствовани су, каже, што су изабрани да буду дио програма првог Хорског фестивала у Котору, уз похвале организацији, гдје су водили рачуна о сваком детаљу – од дочека, преко озвучења и расвјете, до самог наступа.
Најављују путовање у Крушедол (близу Новог Сада)- прославиће своју славу у манастиру гдје почивају мошти Свете мајке Ангелине, њихове небеске заштитнице. Тамо ће, ноћ уочи славе, 12. августа, када су прије 22 године основале Хор, одржати цјеловечерњи концерт. Спремни су да се одазову сваком позиву за наступ са својим богатим репертоаром.
Затварајући Фестивал, умјетнички директор проф. Михајло Лазаревић, уручио је захвалнице Синиши Ковачевићу, потпредсједнику Општине, Миливоју Секуловићу испред Црквене општине которске, те диригенткињама Ани Бојић, Вери Царини, Сенки Миливојевић и Тамари Адамов Петијевић, испред хорова-учесника фестивала: Хор Преподобне мати Ангелине- Никшић, Панчевачко српско црквено певачко друштво из Панчева, Хор „Свети Стефан Дечански“ из Новога Сада/Сремских Карловаца, Хор „Преподобни Рафаило Банатски“ из Зрењанина. Домаћин фестивала је Хор СПД „Јединство“(1839.) из Котора. Очекује се друго издање фестивала идуће године, са другим учесницима.
Извор: BokaNews