Светосимеоновски сабор у Подгорици

Освећењем крстионице у пиргу Светог Симеона Мироточивог и Светом архијерејском литургијом јутрос је, 1. марта, у Саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици почео је овогодишњи Светосимеоновски сабор који се овога пута одржава у знаку великог јубилеја 900 година од рођења Светог Симеона Мироточивог – Стефана Немање.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

Светом службом началствовао је Његова Светост Патријарх српски Господин Иринеј, уз саслужење Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија, Господе Епископа: шумадијског Јована, захумско-херцеговачког Григорија, рашко-призренског Теодосија, будимљанско-никшићког Јоаникија, полошко-кумановског Јоакима, свештенства и свештеномонаштва и уз молитвено учешће многобројног вјерног народа.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

Одговарали су чланови црквених хорова "Свети апостол и јеванђелист Марко“ из Подгорице и "Свети новомученик Станко“ из Никшића.

У току литургије Цркви Христовој је кроз свету тајну крштења прибројано седамнаест нових чланова.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

На крају Литургије Митрополит Амфилохије је у архипастирској бесједи је заблагодарио Његовој Светости и Архијеријима што су освештали светосимеоновску крстионицу. "Крстионицу онога који се крстио у цркви Светог Ђорђа у овоме граду, а родио прије девет стотина година на Риобници, на званом Немањином граду на коме ће се завршити ова наша Света служба и Света литија Божја“.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

"Свети Симеон Мироточиви је свети коријен једног читавог народа. Симеон – Стефан Немања је владар који је стварао државу. Али није државу обоготворавао него је, родивши сина свога Светога Саву, рођен од свога сина духовно. И препорођен, отворио је хоризонте и држави својој и народу своме, вјечне и непролазне небеске хоризонте“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

"Ми смо једини народ у Европи, а могуће и у свијету, који има свеца за градитеља државе народне, и који има свеца за градитеља и оснивача Цркве Христове, рекао је Владика.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

"Та, дакле, крстионица, данас обновљена, је вашом благословеном руком, Ваша Светости, миропомазала и крстила и просвијетлила седамнаест нових хришћана и хришћанки и тиме показала да је Црква Божја мајка која рађа и препорађа двије хиљаде година. И рађаће и препорађаће у сва времена до краја свијета и вијека. Зато је, Ваша Светости, ваш долазак овдје благословен, јер сте ви наследник онога кога је родио Свети Симеон Мироточиви и који је родио Симеона Мироточивог духовно – Светога оца нашега Саве“, закључио је Митрополит Амфилохије.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

Владика Амфилохије је потом Патријарху Иринеју поклонио икону Светог Симеона Мироточивог.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

Патријарх Иринеј је пожелио да нас све благосиљају свете руке Светог Симеона Мироточивога до краја свијета и времена. "Нека је благословен данашњи дан, браћо и сестре, дан када нас је Господ сабрао у овом величанственоме храму. Нека нас благослови свети чији рођендан данас славимо“.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

"Ми смо мали народ, али том нашем малом народу Господ је дао велике дарове. Дао нам је велике личности, којима се ми дивимо и поносимо. Али не само ми него читав хришћански православни свет. Свети Симеон и Свети Сава су родоначелници не само своје династије него свега светог, узвишеног у нашем роду и нашем народу. То нису обичне личности – то су громаде духовне“, рекао је Патријарх Иринеј.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

Након Литургије Његова Светост је са Архијерејима предводио Светосимеоновску литију која се подгоричким улицама кретала од Саборног храма до Немањиног града на ушћу Рибнице у Морачу.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

На немањином граду Патријарх је са Архијерејима, свештенством и вјерним народом благосиљао славски колач, а онда је академик Матија Бећковић одржао светосимеоновску бесједу.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

Он је рекао да нас је Свети Симеон научио како се опстаје и побјеђује. "Он нам је издао прву забрану брбљања и дао идеју о светињи тишине, ћутања и тиховања. Он је доказ да најдуже траје оно што не престајемо да замишљамо, као што су његов лик, његов глас, његово време“.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

"Наше куће су увек прве гореле, али гореле су с крова. А темељ је опстајао, па су са згаришта, темеља и темељишта поново подизане. И наша општа кућа горела је и гори увек с крова. Али темељ стоји и не гори, и са њега поново васкрсава. Зато је темељ важнији и светији од куће. Ево нас на темељу наше отаџбине и наше опште куће“, рекао је он.

Светосимеоновски сабор у Подгорици

"Међу камењем Црне Горе нема ниједног који није спомен-камен, освећен и свет. Али сви они уступају првенство камењу Немањиног града одакле су претемељени камени-темељци свему што је наш народ створио и ствара“, рекао је Бећковић.