Oпростимо једни другима, да и нама опрости Отац наш небески

У недjељупраштања, 2. марта, дан пред велики Васкршњи пост, литургију у цркви Светих Апостола Петра и Павла служио је јереј Никола Скопљак.

У пригодној бесједи отац Никола је подсјетио да на претходнe три недjеље, у којима је света Црква Православна преко Спаситељевих прича о митару и фарисеју, блудном сину и Страшном суду, припремала своје хришћане духовно и тјелесно за велики Васкршњи пост. „Данашњом јеванђељском причом, причом о посту, завршава се припремни период и почиње дјелатни дио онога за шта смо се припремали. Но, послушајмо шта нам Спаситељ поручује:

Oпростимо једни другима, да и нама опрости Отац наш небески

"Ако опростите људима сагрешења њихова, опростиће и вама Отац ваш небески. Ако ли не опростите људима сагрешења њихова, ни Отац ваш неће опростити вама сагрешења ваша“. Прво што треба свако од нас да учини јесте да од свег срца опрости људима све и свја што га је снашло од лоших, било свјесних било несвјесних, дјела човјекових према њему. Док год то не учини, нико не може направити ни најмањи корак према Богу и од Њега добити опроштај за своје гријехове. Тек кад опростимо можемо се надати опроштају, тек кад пошаљемо милост своју љубављу према ближњему можемо очекивати исто од Бога за себе. Као што се не можемо надати роду ако не посијемо или посадимо сјеме, исто тако не можемо да се надамо ни опроштају наших гријехова ако прије тога не опростимо људима њихове гријехове према нама. Опроштај наш људима јесте сјеме, а опроштај Божији нама јесте род. Као што сјеме не доноси род ако се не посије или посади, исто тако ни опроштај наших гријехова од Бога не може бити испуњен ако ми прије тога не опростимо људима њихове гријехове према нама. Зато, браћо и сестре, будимо мудри и од сјутра почнимо са истинским и душекорисним постом."

Oпростимо једни другима, да и нама опрости Отац наш небески

"Почнимо да чистимо наше душе и тијела од наноса гријехова, који су настали због наших свјесних или несвјесних дјела против Бога и Његових заповијести. Молимо Бога да нам да снаге да истински испостимо овај Васкршњи пост онако како је Бог одредио да ове прве седмице постимо на води строго и тако се припремимо за причешће и сједињење са Христом коме је слава и хвала у све вјекове“,бесједио је отац Никола.