Празник побједе над иконоборством прослављен у Ђурђевим Ступовима

Празник Првог и другог обретења главе Светог Јована Крститеља и Недјеља Православља свечано су прослављени у катедралном манастиру наше Епархије.

Празник побједе над иконоборством прослављен у Ђурђевим Ступовима

Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије и молитвено учешће вјерног народа.

Након Литургије у којој су вјерници, у великом броју, приступили Светим тајнама Тијела и Крви Христове, празнична литија је прошла око манастирског храма, а прочитан је и Синодик Православља.

Архипастирском бесједом обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Празник побједе над иконоборством прослављен у Ђурђевим Ступовима

"Овај свети дан Прве недјеље Часног поста, а ова недјеља зове се Чиста недјеља зато што постом и молитвом чистимо душу и тијело, посвећен је светим иконама. То је Црква установила још од давнина, а у 8. и 9. вијеку потврдила поштовање светих икона. Можемо сликати лице Божје зато што се Бог оваплотио, примио људску природу, примио људско тијело, постао видљив, можемо сликати и лице Пресвете Богородице, светитеља Божјих, оних који су се Христу уподобили, сликамо њихове свете ликове преображене. То су вјечни ликови који ће засијати у царству Божјем, као што сликамо и новопросијавше светитеље, а тако и започиње култ нових светитеља које Црква рађа“.

Празник побједе над иконоборством прослављен у Ђурђевим Ступовима

"Најприје се сликају иконе, тражи се онај вјечни лик светитељев који је већ засијао пред лицем Божјим. Када имамо новопросијавше светитеље, као што је наш Свети Владика Николај или Преподобни Јустин, Симеон Дајбабски и многи други мученици и свештеномученици, њихов лик се кроз сликање икона, тражи неких стотињак година док се тај њихов лик, на неки начин, не препозна у Цркви и овдје на земљи, као што је препознат пред лицем Божјим горе на Небу. Зато ћемо, драга браћо и сестре, послије ове свете службе и послије Светог причешћа ићи у литију око храма да прославимо лијепо овај празник икона“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Он се осврнуо и на још један велики празник - Прво и друго обретење главе Светог Јована Крститеља, који данас слави Црква Божија.

Празник побједе над иконоборством прослављен у Ђурђевим Ступовима

"Молимо се Крститељу Господњем Јовану, учитељу покајања да нас научи духовном животу, да нас научи да исправљамо своје мисли и своја дјела, да нас научи правој, истинитој вјери. Свети Јован Крститељ као почетак свему поставља ријечи: "Покајте се, јер се приближи Царство Божје“. Говори, дакле, да исправљамо свој живот, своје намјере, мисли, дјела, да се миримо са ближњима својим, да живимо честито и побожно, а све то има смисла зато што долази, већ је дошло Царство Божје,. Чим је дошао Господ у овај свијет ту је и Царство Божје, а ми не знамо кад ће бити тај моменат, када ће се оно, заиста, успоставити у свој својој пуноћи. Оно личи на ове наше празничне свечаности, које су изображење вјечног и непролазног Царства Божјег, вјечне заједнице између Бога и људи, међу људима међусобно“.

Празник побједе над иконоборством прослављен у Ђурђевим Ступовима

"Тиме се ободрујемо, драга браћо и сестре, што је Господ већ дошао у овај свијет, извршио дјело спасења, крв Своју излио за нас, очистио људску природу, препородио је, обновио је, осветио је, учинио нас, по благодати Божјој, дјецом Оца нашег небеског. Зато се и молимо молитвом Оче наш. Сви они који су крштени имају слободу да се моле молитвом Оче наш, јер су усиновљени Богу и Оцу, Цару вјекова, Богу, Творцу неба и земље и Спаситељу свих људи. Зато је важно да знамо да смо призвани да се често причешћујемо Светим тајнама Христовим, али и да се за причешће припремамо постом, молитвом, и покајањем. То је оно што је најважније“, поручио је у својој бесједи Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.