Недјеља Православља у Бијелом Пољу

Празник побједе над иконоборством –Недjеља Православља свечано је прослављенa у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу. Литургију је служио протојереј Дарко Пејић уз саслужење јереја Николе Скопљака.

Отац Никола је подсјетио у својој бесједи да је Црква од свог почетка до данашњег дана имала много непријатеља, који су се против ње борили, почевши од Израиљаца, многобожаца и безбожника римског доба, па до савремених атеиста.

Недјеља Православља у Бијелом Пољу

"Људи су непрестано покушавали да Цркву замагле својим ограниченим идејама, мислима, умовањима и заблудама. Насупрот свему томе, Црква је из магле људских заблуда излазила увијек чиста као сунце иза облака, и даље све освјетљавала загријавајући људска срца и душе."

"На данашњи дан 843. године, у деветом вијеку, за вријеме благочестиве и свете царице Теодоре и њеног сина Михаила, а по одлуци Отаца Седмог Васељенског Сабора, прослављена је побједа Цркве над јеретицима иконоборцима. Милиони жртава кроз 120 година прогона су пали за доказ истине иконопоштовања и рушење јереси идолопоклоничке, коју јеретици измислише својим огрубјелим и оземљеним умовима."

"Када је Бог сишао у овај свијет, Господ Христос, Он је постао видљив за све људе. И гледајући Њега ми гледамо Живога Бога. Он је живи Лик Божји у свијету. Икона Божја у свијету. И бранећи ту живу Икону Божју у овоме свијету, Православна Црква је одбранила човјека, одбранила човјека у Христу. Он, Бог, постао је човјек, да би у нама људима пронашао Икону Божју, живу Икону Божју, коју смо ми затрпали гријесима и страстима, унаказили је, изгребали је својим порочним животом. Ово је дан када свако од нас треба да се запита: шта сам ја допринио својим животом и радом, шта ријечима, шта дјелима, шта посјећивањем богослужења, мисионарењем, ширењем ријечи Господње путем црквене штампе, шта прилозима црквама и манастирима, шта милосрђем и праштањем – своме духовном узрастању и прослављању имена Божјег у овоме свијету?"

"Нека нам Бог буде на помоћи и нека нам да снаге да будемо Његови истински сљедбеници. Њему нека је слава вавијек. Амин“, бесједио је отац Никола.