Свечаном свенародном Литијом, која је на празник Светог Василија Острошког Чудотворца, у недјељу 12. маја 2019, прошла кроз град Никшић, торжествено је прослављен празник Светог Василија Острошког, Небеског заштитника града Никшића и његових житеља, чији велељепни храм је прославио храмовну славу.
Литија вјерног народа је, у 18 часова, кренула испред Саборног храма Светог Василија Острошког, предвођена са више Архијереја свете Цркве Православне, бројним свештенством, монаштвом и гостима празничног сабрања, прошла кроз центар града, заустављајући се на неколико мјеста како би се читало свето Јеванђеље и узносиле молитве Христу Господу.
Вјерни народ и уважене госте, на градском тргу поздравио је Епископ домаћин будимљанско-никшићки Г. Јоаникије:
„Сабор Светог Василија Острошког у манастиру Острогу, у граду Никшићу, у цијелом српском народу и цијелом православљу је знак Васкрсења Христовог и ви који сте се овдје сабрали носите то знамење на себи. Ми, који сваке године овако свенародно прослављамо Светог Оца нашег Василија Острошког, нашег небеског заступника и покровитеља, приносимо благодарност Светитељу за његово пастирско служење докле је ходио по земљи, за бригу о људским душама, али и за његовом вјечно пастирство, које је задобио милошћу Божјом у Господу Христу, јер он пастирствује над свима нама. А приносимо му најљепше дарове – вјеру, наду, љубав, истину, правду, молитву, оно што нам је он завјештао и оставио, да се тиме украшавамо, да се тиме Богу приближујемо у љубави, заједништву, међусобном разумијевању, праштању, доброти, у свим врлинама“, рекао је Владика.
Ова литија, додао је Епископ Јоаникије, је дар Богу, Његовој Цркви и Светом Василију од града Никшића, али и од свих православних, који, долазећи са свих страна, доносе најљепше дарове Светом Василију, његовом ћивоту и овој литији.
„Данас овдје имамо дарове од Московске патријаршије из разапете Украјине, јер је међу нама Високопреосвећени Митрополит тернопољски и кременицки Г. Сергије, из оног дијела Украјине који данас највише страда од безбожника, расколника, унијата, неонациста, оних који отимају и скрнаве цркве, стварају ново зло, али, слава Богу, Украјинска православна Црква на чијем је челу Блажењејши Митрополит Онуфрије иде оним путем, којим је ишао и Свети Василије Острошки, молећи се Богу, држећи се правде, истине, јеванђеља Божјег и тако се учвршћује“, казао је Његово Преосвештенство, поздрављајући ријечима срдачне добродошлице и остале Архијереје, који учествују у свештеном Световасилијевском ходу: Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског Архиепископа цетињског Амфилохија, који је ову Литију утемељио са Владиком херцеговачким Атанасијем, потом Владику источно-америчког Г. Иринеја, који доноси поздраве и благослове свог свештенства и пастве, такође, Владику пакрачко-славонског Г. Јована, из разапете Славоније и од великомученичког Јасеновца, Владику јуријевског Г. Арсенија из града Великог Новгорода, који преноси поздраве Митрополита новгородског Лава и благослов Московске Патријаршије и московског Патријарха К. Кирила. Преосвећени Епископ Јоаникије је изразио радост због присуства и молитвеног учешћа: Владике захумско-херцеговачког Г. Димитрија, који доноси своју и љубав браће свештеника, монаха и народа вјерног из Требиња и цијеле захумско-херцеговачке Епархије, такође, Владике јужно-америчког Г. Кирила, који у Јужној Америци завршава велико Божје дјело, као и Владике диоклијског Г. Методија, који је, на празник Светог Василија Острошког служио Свету Архијерејску Литургију у никшићком Саборном храму.
„Данас је ово једно славље, манастир Острог, Саборна црква у Никшићу, ова литија и Мркоњић и Требиње и Завала, све се то сабира у једно. Али заправо, слава Светог Василија Острошког се не заокружава територијално, она обухвата све српске земље, све Србе, гдје год живе, све православне и цијелу васељену. Свети Василије помаже свим хришћанима и свима који му се моле и приступају његовом светом ћивоту и његовом имену са страхом Божјим и од чистог срца“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.
Световасилијевско сабрање благословио је и поздравио сверадосним хришћанским поздравом Христос Васкрсе, Просвећени владика источно-амерички Г. Иринеј, који је и произнио слово архипастирске поуке:
„Нека је благословен овај данашњи дан, овај велики двојни празник када славимо Христово Васкрсење из мртвих и празник Божјег великог угодника Светог Василија Острошког Чудотворца, Слава му и милост. Сабрали смо се на овај данашњи дан иако под овим силним кишобранима, како бисмо подигли глас свој Богу на Небесима, Богу у Тројици и да се захвалимо што нам је поклонио једног таквог Светитеља као што је Свети Василије Острошки, а нарочито за вас који живите овдје, у овом дичном и славном граду под заштитом његовог Епископа Г. Јоаникија, кога, заиста, цијенимо и волимо као најљубљенијег брата у Христу“.
Никшић је град, истакао је Владика Иринеј, великог краља црногорског Николе I и његове краљице Милене, град у коме су учествовали из императорског дома Романових у подизању предивне цркве, Епископије и двора за краљевску породицу.
„Овај град носи посебан благослов, јер је тај дивни, племенити, бијели Храм гдје примате Закон, који носите написан на вашим срцима. Тај Храм је, такође, подигнут на Нови Тавор, јер је за све нас извор нашег преображења. Чије срце не би било препуно гледајући ову велељепну Литију, која је кренула истог дана са тог брда Преображења и путем кроз овај град. Ова Литија је, уствари, наставак оних корака, које је узео ваш Чудотворац, ваш заштитник, ваш небески покровитељ, ваш Свети Василије Острошки, када је ишао од Никшића до Тврдоша, од Тврдоша до Острога“, рекао је Епископ Иринеј, истичући да је Свети Василије у Острошкој пустињи посадио један непоколебљиви цвијет.
„Тај цвијет је толико миомирисан да се његов мирис осјећа широм васељене, широм свијета. Небеса се радују кад год процвјета тај цвијет, сваки пут када дођете да се поклоните њему и његовим нетљеним моштима, јер је он преко својих моштију, преко свог постојања свједок Васкрсења. Он живи пошто Бог живи, он живи пошто је Христос васкрсао из мртвих и смрћу својом побједио смрт, једном и заувијек“.
„Шта нам предстоји, него да и ми следујемо његов примјер, по ријечима великог учитеља православља из прошлог вијека, Не смијемо себи дозволити да живимо између утопије и бјекства, него да живимо у садашњости и да подигнемо са поносом главе своје. Ријеч понос није истовјетна са гордошћу, понос на грчком језику значи онај који са достојанством носи свој бол, а то смо ми. Циљ и сврха овог данашњег сабрања, славља и празника јесте, управо, то да без изузетка послушамо упуство Светог Серафима Саровског Чудотворца да затворимо тјелесне очи своје и да окренемо главе ка срцима својим, да спустимо ум свој у срца своја како бисмо могли запазити у сред средине наших срца како игра мали пламен с радошћу, јер тај пламен бјеше Исус Христос Који је васкрсао из мртвих“, поручио је Његово Преосвештенство владика Иринеј.