Чудотворна икона Мајке Божје „Умекшање злих срца“ свечано дочекана у Саборном храму у Никшићу

Чудотворна икона Пресвете Богородице „Умекшање злих срца“, која ће походити Црну Гору од 9. до 16. јула, свечано је дочекана на празник Светих апостола Петра и Павла, у послеподневним часовима, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

jul-2024-docek-cudotvorne-ikone-u-niksicu

Мироточиву икону Мајке Божје „Умекшање злих срца“, на радост вјерника, у саборну цркву унио је протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки заједно са свештеницима никшићког намјесништва и бројним вјерним народом.

Потом је служена вечерња служба, а у наставку акатист пред чудотворном и мироточивом иконом Мајке Божије. Свето богослужење појањем је пратио хор Преподобне мајке Ангелине и пјевница Храма.

Вјерни народ је стрпљиво и са љубављу приступао да се поклони и цјелива икону „Умекшање злих срца“, молећи се заступници небеској Пресветој Богородици за здравље и опроштај недуга земаљских.

Сабранима се обратио протојереј-ставрофор Драган Крушића, бесједећи о празнику Светих првоврховних апостола Петра и Павла, који су јеванђелску науку пронијели широм васељене, али и о чудотворној икони Мајке Божје „Умекшање злих срца“, једној од великих светиња данашње Русије, која је у ствари „Семистрељнаја“ (седам стријела) икона, чији се мироточиви лик налази у подмосковском селу Бачурино, гдје је за њу по благослову схиархимандрита Илије изграђена капела.

„У овом дану смо обрадовани доласком ове чудотворне иконе Мајке Божје, зване Умекшавање злих срца или још Седмострелка. Кад је Пресвета Дјева Марија донијела божанског Младенца у 40. дан по рођењу у јерусалимски храм и када Га је Свети Симеон Богопримац примио на своје руке и изговорио ону чудесну молитву, изговорио је и оне ријечи Мајки Божјој да ће кроз Њену душу мач проћи и пробошће њену душу мач и разоткриће се мисли многих срца. Предсказао је да ће Мајка Божја гледати страдање свог Сина и Спаситеља и Господа и да ће Она подносити велики бол и тугу, како само мајка може да тугује за својим сином“.

„Дошла је њена чудотоврна икона овдје у Саборни храм да овесели тужне, да збратими разбраћене, исцијели болне, да нас исцијели од сваког оног злог демонског усјева, а да у наше душе усели благодат Божју Њеног и нашег Сина Господа Исуса Христа. у свима нама, у нашим душама има оног духа богопротивљења у датим моментима, ап се треба да молимо Мајки Божјој да Она, како Она зна и умије, омекша наша зла и окорела срца и од њих Она учини да се преобразе и да доживимо преумљење. То значи да увидимо онај прави јеванђелски пут, који је пут следовања Христу и Његовим заповјестима и усвајању оних десет Божјих заповјести као начелу нашег моралног, духовног и хришћанског живота“, казао је свештеник Крушић.

Мироточива и Чудотворна икона Пресвете Богородице „Умекшање злих срца“ ће у никшићком Саборном храму бити изложена на поклоњење и цјеливање и у суботу 13. јула, када ће поред ње бити служена света Литургија.

Након Литургије икона ће бити испраћена за манастир Сомину у коме ће у недјељу 14. јула бити совештан храм посвећен Чудотворној икони Мајке Божје Умекшање злих срца.

На икони је приказана Пресвета Богородица без Богомладенца са седам стријела или мачева који боду Њено срце. Када јој се приђе, осјети се њежан и благочестив мирис, а на површини се виде мале капљице, расуте по лицу. Икона мироточи већ 24 године и с правом се назива „жива“, јер на одређене догађаје у друштву реагује мироточењем или крвоточењем. Ријетко ју је наћи у капели, у којој мироточе још двије иконе, јер „путује“ по свијету и лијечи страдале и немоћне.

Слава о мироточивој икони отишла је далеко ван граница Русије. Посјетила је Чешку, Италију, Њемачку, САД, Аустралију, Украјину, Бјелорусију. Чудотворна икона је пет пута посјетила Атос – Свету Гору. У част иконе, на Кипру је изграђен храм.