Владика Теодосије: Браћо, ви сте пример свима нама и сијате у целом хришћанском свету!

По хладном времену у Грачаници је вечерас шетало око 5.000 грађана у знак подршке народу који у Црној Гори већ данима протестује против закона о слободи вероисповести који је усвојила скупштина Црне Горе. На челу колоне која је кренула од Дома културе, окупљени су носили велики транспарент на коме пише – „Космет против аветиње, браћо бранимо светиње“. Они су се одатле упутили ка манастиру Грачаница где је Епископ рашко-призренски служио молебан за светиње у Црној Гори.

Након одслуженог молебана, Владика Теодосије је рекао да ”светиње које су нам оставили наши свети преци посебно значе у овим годинама невоља и искушења како би очували наше народно једионство и нашу решеност да останемо своји на своме, да не изгубимо своје име, своју част и своје достојанство”.

Владика је нагласио да смо обнављајући наше порушене светиње на Косову и Метохији показали јасно да се никада не смемо одрећи онога што нас је вековима повезивало и спајало.

”Чувајући наше светиње међу којима посебно сија ова прелепа Задужбина Светога Краља Милутина, ми чувамо себе као народ Божији, као децу Светога Саве. Дубоко греше они који мирне молитвене скупове у Црној Гори и другде покушавају да виде као политичке или као националистичке. Ми се овде нисмо сакупили ни на политичкој ни на страначкој основи. Сакупили смо се као браћа и сестре који се иначе сабирамо на нашим светим Литургијама, као православни хришћани који славе своје крсне славе и чувају своју веру и духовно наслеђе као највеће благо које нам је од Бога дато” поручио је Теодосије.

Владика је нагласио да Епархија рашко-призренска улаже напоре да мирним путем у сарадњи са свим људима добре воље обезбеди заштиту и нашим светињама на овом простору како би биле не само на понос и учвршћење јединства нашег народ, већ и места која нас повезују са свима онима које овде са нама живе.

”Зато данас и са овог места апелујемо на власти у Црној Гори да ослушну глас већине свога народа, своје Цркве која је кроз велике светитеље као што су Свети Петар Цетињски и Василије Острошки крепили народ у најтежим искушењима и да повуку спорни закон и испоштују права и слободе наше Цркве у Црној Гори” – рекао је Владика који је истовремено упутио апел свим локалним и међународним представницима у региону ”да се правда може градити само у међусобном поштовању а нипошто у негирању онога што припада другима и да су људска и верска права најважнији темељ сваког цивилизованог друштва”.

Владика Теодосије је у своје име и у име свих сабраних испред Манастира Грачаница упутио братске поздраве Владикама Амфилохију, Јоаникију, Атанасију, Димитрију,  Методију, њиховом храбром свештенству, монаштву и верном народу: ”Изражавамо дубоко дивљење пред њиховим примером који и нас храбри да једино заједно са Господом Христом и Његовом Црквом можемо да се мирно али одлучно супротставимо свакој неправди овога света. Својом храброшћу и достојанством они су данас пример свима нама и сијају у целом хришћанском свету” – закључио је Владика Теодосије.