Епископ Јоаникије на Бадњи дан богослужио у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Бадњи дан, у понедјељак 6. јануара 2020. са свештенством и уз молитвено учешће бројног вјерног народа, Свету Архијерејску Литургију, у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије на Бадњи дан богослужио у манастиру Ђурђеви Ступови

Преосвећени Епископ је казао да свети, велики Бадњи дан је дан молитве када се хришћани, у пријеподневним часовима, сабирају на величанствено богослужење. Он је подсјетио да се тог дана служе Царски чаови, Литургија Светог Василија Великог  и то су јединствена богослужења у току године.

„Можемо рећи да је богослужбено Бадњи дан, можда, богатији од самог Божића, опширнији, јер се на Божић све, некако, сажима, скраћује, а сада више нема потребе за дугим молитвама, пошто је Богомладенац Христос са нама. Све се претвара у велико славље и једна ријеч у славу Божју је довољна када је са нама Господ“, казао је Владика.

Појаснио је да се на овај дан тјелесно строго пости, али је више назнака, поучавао је Епископ, на духовни пост.

„Оно што је најважније – да се измиримо са свима, да свима опростимо, да једни од других тражимо опроштај да би се у нама зацарио мир, да бисмо ми примили опроштај од Бога живога, вјечног Судије и Спаситеља нашег Исуса Христа. Да бисмо унаслиједили тај опроштај Који нам Он доноси и даје треба да се једни са другима измиримо, да нема мржње у нашим срцима. То је веома важно“, поручио је Његово Преосвештенство.

Важно је, додао је он, да схватимо Христово понижење када је дошао у овај свијет и то је разлог строгог поста.

„Господ Богомладенац Христос Спаситељ свијета дошао је у овај свијет који у злу лежи, у неправдама, који је окорио у отпадништву, богоодступништву и међусобним завадама, те је почео да личи на ад, као што Његош каже. Тако, понекад, изгледа због присуства зла у свијету и демонског утицаја на људе, због њихових мана и слабости. Управо у такав свијет заваде, јада, туге, смрти, понижења дошао је Богомладенац Христос, сишао са Неба сам Син Божји због своје велике љубави. Лако је љубити оне који су добри, благородни, честити, али треба показати љубав и према онима, који су се навикли на зло, који су извитоперили своје карактере и савјести“, бесједио је Преосвећени Владика.

Ако човјек има зла у свом срцу то, по ријечима Епископа Јоаникија, изазива раздор и патњу у његовом бићу. Ми смо, констатовао је он, „заражени тим злом због пада наших прародитеља у гријех, због богоодступништва и наших грехова“.

„Ко нас може излијечити, ко нас може спасити, осветити, уздићи, препородити? Само Онај Који је без гријеха, Који има божанску силу, Који је извор добра, љубави, утјехе, мира, Који је Извор новог живота, вјечног живота и вјечне радости. Богомладенац Христос нам све то доноси да нас препороди, да нас очисти, да нас међусобно сједини, да нас сабере у дом Оца нашег небеског, да нас, овакве какви смо препороди и сваког од нас лично да приведе и усинови Богу и Оцу, да постанемо синови и кћери Оца нашег небеског. Зато се молимо и обраћамо молитвом Богу „Оче наш Који си на Небесима“.

„То је Отац Који је пун љубави, милости, човјекољубља и ширине да нам опрости ако се искрено кајемо и да нас упути на прави, истинити пут спасења. Да будемо прави људи, како је говорио наш блаженопочивши Патријарх Павле“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.

Поручио је да је било лијепо гледати како се народ обједињавао око светиња  у данима, када држава и безбожна власт пријети и припрема отимање наших светиња с намјером да, оцијенио је Владика, оно што је Богу посвећено – светиње, храмови, културна добра, иконе, свете мошти Светитеља, да све то попише, присвоји и отме, да понизи, на тај начин, нашу вјеру и погази сва наша вјерска права.
„То не смије ниједна држава да ради, а то је наш народ добро осјетио и сабрао  се око моштију Светог Василија Острошког, па онда око свих наших светиња. У ове дане, и овдје, у Ђурђевим Ступовима, посебно и нарочито. Нека то све буде благословено и нека због ваше љубави, ваше оданости, вјерности Цркви и светињама вас Бог изобилно награди, вас и ваше породице. Нека радост божићних празника уђе у све ваше домове и да вас Бог изобилно награди својим Рождеством, својим доласком у овај свијет“, поручио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.