Из живота бањанско-рудинске парохије

Поводом славе Саборног храма бањанског краја, цркве Светог Архангела Михаила и осталих небеских бестјелесних сила, на Велимљу је, у петак 26. јула 2013, на празник Сабора Светог архангела Гаврила, служена Света Литургија.

Из живота бањанско-рудинске парохије

Литургијом је началствовао јереј Синиша Шаренац, војни свештеник оружаних снага Републике Српске из Билећке касарне, а саслуживао му је јереј Раденко Копривица, надлежни парох. Послије светог богослужења преломљен је славски колач и освећено жито, које је, као домаћин славља, припремио г. Крсто Сарић, предсједник Црквеног одбора при овом храму.

У припремању славске трпезе учествовали су и припадници осталих бањанских братстава, који су везани за овај свети храм. Сабраном народу бесједом се обратио свештеник Шаренац, који је говорио о Светим архангелима као вјесницима Божије воље људима и онима који нас на путу Божијем закриљују крилима своје духовне силе и славе.

Из живота бањанско-рудинске парохије

Отац Синиша је позвао вјерни народ, нарочито дјецу, да што чешће долазе у храм Божији и учествују у светим литургијама, учећи се, на тај начин, животу у цркви, животу са Богом.

У овом храму, осим поменутог празника Сабора Светог архангела Гаврила, литургије се, према ријечима свештеника Копривице, служе сваке треће недјеље у мјесецу, те на празнике Рођења Богомладенца Исуса Христа и Васкрсења Христовог.

Из живота бањанско-рудинске парохије

У суботу 27. јула 2013. Света Литургија служена је у храму Светог Јована Крститеља у Клењу – Миљанићи код Велимља. Литургију је служио јереј Раденко Копривица, парох бањанско-рудински.

Послије Литургије преломљен је славски колач и освећено жито у славу Светог пророка Илије кога братство Миљанићи слави као своју приславу. И ове, као и претходних година, од када постоји овај црквено-народни сабор, окупио се велики број братственика Миљанића из Црне Горе, Србије и Републике Српске.

Из живота бањанско-рудинске парохије

У новоподигнутом Црквено-народном дому, поред храма, који је урађен и освештан прошле године, послужена је трпеза љубави. Захваљујући Црквеном одбору, чији предсједник је г. Перо Миљанић, извршени су радови на обнови овог храма. Он је сада заштићен од влаге, тако што је спољашњи камен фугован, постављени су олуци на крову, изграђен је тротоар, санирана влага на звонику. У плану је рестаурација иконостаса и уређење унутрашњости храма, напомиње парох Раденко Копривица.