Мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке из манастира Косијерево стигле на поклоњење у Епархију карансебешку

Уочи празника Покрова Пресвете Богородице, у сриједу 30. септембра 2015, у Саборну цркву Васкрсења Христовогу Карансебешу, стигле су на поклоњење вјернима мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке из манастира Косијерево.

Светиња је у Епархију карансебешку стигла у пратњи делегације на чијем челу је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Преосвећеног Епископа Јоаникија, са члановима делегације из наше Епархије, дочекао је у вечерњим часовима Његово Преосвештенство Епископ карансебешки Г. Лукијан са бројним свештенством и великим бројем вјерног народа из града и околних мјеста.

Након величанственог и срдачног дочека мошти Светог Луке су унијете у Саборни храм Васкрсења Христовог на поклоњење вјерницима.

Ово је узвратна посјета Владике Јоаникија Епархији карансебешкој, након што је,прошле године поводом празника Рођења Пресвете Богородице, Преосвећени Епископ Лукијан посјетио Црну Гору и нашу Епархију.

На срдачној добродошлици Његовом Преосвештенству Епископу Лукијану, свештенству и вјерујућем народу захвалио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

„Хвала Вам Ваше Преосвештенство на топлим братским ријечима, хвала Вам на овом лијепом дочеку који сте нам приредили са Вашим свештенством и Вашим вјерујућим народом у красоти овог величанственог Саборног храма."

"Благодаримо Господу Богу и Мајци Божјој што имамо прилику да Вам узвратимо посјету, сјећајући се тих свечаних тренутака када сте Ви посјетили нашу Епархију, поводом празника Рођења Пресвете Богородице. Био је празник, али за нас је то био двоструки празник зато што је празник Пресвете Богородице, али посебно због тог прекрасног сусрета, због светих служби које смо заједно вршили, због заједничких молитава нас, вјерујућег народа и свештенства, због заједничког причешћа из Чаше Господње, када смо поставили темеље нашег братства и наших веза које ће, надамо се, трајати дуго времена. Наше везе које овдје постављамо, надамо се, да се настављају у вјечној заједници у Христу Исусу Господу нашем“.

"Ми смо Вашу посјету доживјели као прави Божји благослов и због Вашег доласка, али и због тога што сте нам донијели икону Пресвете Мајке Богородице манастира Калугаре, ту чудесну светињу која излива милост Мајке Божје и Божју благодат на све оне који јој са вјером приступају. Тако да дубоко осјећамо да је нас сјединила и збратимила Пресвета Богородица, дала нам снаге да ми као Епископи, архијереји, свештенослужитељи радимо на зближавању вјерних људи у Христу Исусу, на зближавању наших Епископија и нашег вјерујућег народа, а надам се, свакако, да ће то бити повод и да се наши народи још више зближавају у Цркви Божјој“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Владика је изразио благодарност Богу што је Господ Бог дао прилику дау Православну Епископију карансебешку донесу највећу светињу Епископије будимљанско-никшићке – мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке, који је, по предању први насликао икону Пресвете Богородице.

"Нас су сјединили свети, они су нас сјединили оном љубављу коју имамо у Цркви Божјој, а то је Христова љубав. То је оно јединство и љубав које извире из Светих Тајни Христових али, треба да се подсјетимо и на то да јенаше народе још раније зближила Света Петка, чије су мошти дуго времена почивале у престоном граду Београду, а сада су у граду Јашију. Ви, сигурно, знате да многи домови српског народа Свету Петку Параскеву прослављају као заштитницу свог дома, као своју крсну славу“.

"Ваше Преосвештенство, хвала Вам на Вашем позиву,на отвореном братском срцу, на Вашој љубави којом сте нас обасјали приликом Вашег доласка. Надамо се да ће, због тог јединства које је успостављено међу нама, Господ излити своју милост и на наше свештенство, на наше Епископије и на наша два братска народа. Црква зближава народа, али не само да их зближава, она их сједињује у једно тијело у Христу Исусу Господу нашем, у један организам и ми осјећамо да смо то, иако нас дијеле границе“, казао је у својом поздравном слову Епископ Јоаникије.

Ове посјете имају за циљ јачање братских веза између двије Православне Цркве и Епархије.

"Кроз ове посјете утврђују се братске везе између Румунске и Српске Православне Цркве, будући да се организују са благословима двојице Патријараха - Његовог Блаженства Патријарха румунског Г. Данила и Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја. Ова посјета је дио манифестације, посвећенепрослављању 150 година од оснивања Православне Епархије карансебешке, током које ће се вјерници упознати са духовношћу и културом других православних народа“,рекао је свештеник Русет Касиан, епархијски секретар Епархије карансебеш.

Преузето са www.episcopiacaransebesului.ro