Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Покрова Пресвете Богородице, у сриједу 14. октобра 2020. са свештенством Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.
У литургијској проповједи, Преосвећени Епископ је казао да је Пресвета Дјева Богородица мајка Спаситеља нашег Господа Исуса Христа и то је оно најважније, најузвишеније што се о Њој може рећи. Без богоматеринства, поучавао је Владика, не би било спасења рода људског.
„Тако вјерујемо и тако исповједамо, да Господ није дошао у овај свијет, примио људску природу и постао као један од нас не би било спасења. Господ је могао и на неки други начин да спаси род људски, али је на овај начин, својим доласком показао своју љубав, а Његово цјелокупно дјело је љубав према роду људском. То је она љубав која је себе посвједочила Крстом, жртвом Христовом, изливањем живоносне крви на Крсту. То је љубав која се жртвује“, рекао је Епископ.
Пресвета Богородица се због Њеног Богоматеринства, како је навео Владика, прославља као узвишенија од анђела и арханђела, херувима, серафима и свих небеских сила.
„Зато што је од Ње Господ Исус Христос примио пуну људску природу, зато што нам је преко Ње дошло спасење, зато што се у Њој настанио сам живи Бог, Творац неба и земље, Логос Божји Који је Творац и оживљава и покреће сву творевину, сву васиону. Зато и пјевамо да је Њена утроба дјевичанска постала шира од небеса, јер небо и небеса над небесима не могу обухватити Бога Који је свуда присутан и све обухвата“, бесједио је Његово Преосвештенство.
Истакао је да се Господ, по својој љубави, смањио, снисходио и настанио у утроби Пресвете Дјеве Богородице, ради нас и ради нашег спасења.
„Велика и неизрецива тајна и Његовог оваплоћења и богоматеринства. Зато се Пресвета Богородица прославља у Цркви као заступница, као брза помоћница и зато смо се данас сабрали на дан Њеног светог Покрова. Овај празник је настао десетак вјекова после Христа и темељи се на томе што су хришћани са својим владикама и свештеницима, сабрани на свеноћном бденију, видјели како се распростире покров Пресвете Богородице над њима“.
„Тај покров није изаткан од било каквог вештаства, било какве материје, него је то духовни покров, изаткан Божјом руком и молитвама Пресвете Богородице. То је молитвени покров и молитвено заступништво које се видљиво и конкретно пројавило, као што се видљиво пројавио Дух Свети када је сишао на Свете апостоле у виду огњених језика“, навео је Владика Јоаникије.
Поручио је да је веома важно да се вјерни народ на овај свети дан сабира у светим богослужењима. Када је празник Пресвете Богородице, додао је он, то је велико славље цијеле Цркве Божје, свих хришћана, свих православних на планети.
„Основу за овај празник имамо у Константинопољу, али, понајвише се прославља код браће Руса. Тамо је много цркава посвећено Покрову Пресвете Богородице, има, наравно, и код нас и код других православних, али то није од посебног значаја код кога је више, код кога мање. Ово је диван, велики празник када треба да се потрудимо да дођемо у храм да се помолимо Богу и Пресветој Богородици, да би Њен молитвени покров, који је изаткан од Божје свјетлости, Божје милости, Божје љубави и од заступништа Божјег, био увијек са нама, јер нам треба, нарочито, у ове дане када се шири ова зараза по Црној Гори“, рекао је Владика Јоаникије.
Оцијенио је да када није било заразе у Црној Гори, тада се, нажалост, ширио страх, пријетње и друге врсте манипулација од стране власти и људи који су у томе, како је окарактерисао, налазили неки интерес.
„Ово ће потрајати, вјероватно, а оно што је, посебно, важно је, да нам ово буде подстрек да се више, усрдније молимо Богу и да се везујемо за Христа Господа, Који је Извор живота, да се везујемо за Његове Свете који нам могу помоћи, нарочито за Пресвету Богородицу, чији нас молитвени покров штити“.
„Када се год сабирамо, да се помолимо Богу и за оне који болују, и, још, посебно, за љекаре и за све оне који се старају о болесницима. То је велико дјело. Старати се о болесницима, то је показивање божанског милосрђа и божанске љубави. Тако људи обезбјеђују себи спасење“, нагласио је Епископ.
Додао је да су се, и на данашњој светој служби, молили за све који оне болују.
„И наш Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је захваћен овим вирусом, али, хвала Богу, није ништа опасно. Та болест се полако удаљује од њега, и имамо добре примјере како су људи, који су чврстог карактера, попут Митрополита Амфилохија, ово јуначки издржали и побједили ову болест. Дакле, да се не бојимо, него да се молимо Богу и да благодаримо Богу на свему. То је оно што је важно и то је прилика за нас да чинимо када нас је снашло ово искушење“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.