Повеља мира и толеранције уручена Епископу Јоаникију

На празник Светог мученика Калистрата, у суботу 10, октобра 2015, Његовом Преосвештенству Епископу будимљанско-никшићком Г. Јоаникију уручена је, у манастиру Ђурђеви Ступови, Повеља мира и толеранције за изузетан допринос развоју идеје мира, толеранције и љубави међу људима, народима и државама на хришћанским основама.

Повеља мира и толеранције уручена Епископу Јоаникију

Ово високо миротворно признање додјељује Асоцијација за културу, толеранцију са Музејом мира без зидова из Крушевца, а одлука да њиме буде одликован Преосвећени Епископ Јоаникије донијета је на генералној Скупштини Асоцијације и Музеја мира, која је одржана на празник Рођења Пресвете Богородице – Малу Госпојину 2015. Препознавши у животу и дјелу Владике Јоаникија ствараоца међународног мира и толеранције Асоцијација је донијела одлуку да му се Повеља додијели за изузетан допринос развоју идеје мира, толеранције и љубави међу људима, народима и државама на хришћанским основама.

Владика Јоаникије је ово признање примио данас у престоном манастиру наше Епархије Ђурђевим Ступовима, а у делегацији су били народни посланик Синиша Максимовић, предсједник Скупштине Асоцијације и проф. др Павле Бубања.
Највишим признањем за мир и толеранцију у српском народу одликовани су раније Патријарси Васељенски и Руски, а ово је први пут да се Повеља мира и толеранције додјељује представнику Српске Православне Цркве.

Повеља мира и толеранције уручена Епископу Јоаникију

Асоцијација за културу мира и толеранцију, са Музејом мира, основана је 1965. у Крушевцу са циљем подизање културе, образовања и васпитавања генерација у духу мира и толеранције на темељима духовне и културне историје српског народа. Оснивачи Асоцијације су познати јавни и културни радници Крушевца и Србије, универзитетски професори, чланови Удружења књижевника Србије, адвокати, просветни радници, љекари.

Током пет деценија рада на култури мира и толеранције, Асоцијација је постала значајан и признати чинилац у међународној заједници, која се бави подизањем нивоа културе мира и толеранције, а Крушевац је одликован са два највиша свјетска миротоворна признања: Медаљом мира и Вјесником мира ОУН. Раду Асоцијације подршку су дале најзначајније личности које се баве миротоворством, међу којима су српски патријарси поч. Павле и садашњи Иринеј, Васељенски патријарх Вартомолеј први, московски патријараси и цијеле Русије, поч. Алексеј Први и актуелни Кирил, Генерални секретар УН Бан ки Мун, шефови држава и влада Португалије, Словеније, Хрватске, Италије, Њемачке, Аустрије.