Литургија у Никшићу

На празник Преподобног Харитона Исповjедника, 11. октобра 2015, Света литургија је служена у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Служили су протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке и др Никола Маројевић, ђакон.

Литургија у Никшићу

Преподобни Харитон Исповиједник

Угледан и благочестив грађанин града Иконије. Запојен духом своје земљакиње Св. Текле Харитон јавно исповиједаше име Христово. Када поче љуто гоњење хришћана у вријеме цара Аврелијана, Харитон одмах би изведен на суд пред хегемона.

Рече му судија, да се поклони боговима (тј. идолима), на што му Харитон одговори: „сви ваши богови су бјесови, који су некад због гордости свргнути с неба у ад преисподњи“. И објави Харитон јасно вјеру своју у јединога живога Бога, Творца свега, и Господа Исуса Спаситеља људи.

Тада нареди хегемон, те бише и истјазаваше тијело Харитоново у толикој мјери, да му цијело тијело бјеше покривено ранама, и све бјеше као једна рана. Послије зле смрти Аврелијанове, која злотвора постиже у то вријеме, Харитон би ослобођен мука и тамнице. Он се упути у Јерусалим. На путу га ухвате разбојници, од којих се Промислом Божјим ослободи. И не хтје се више враћати у Иконију него се повуче у пустињу Фаранску, гдје основа једну обитељ и сабра монахе.

Давши устав тој обитељи и хотећи избјећи похвале од људи он се удаљи у другу једну пустињу према Јерихону, гдје опет временом би основана друга обитељ, названа Харитонова. Најзад основа и трећу обитељ, Сукијску, – грчки звану Стара Лавра. – Скончао у дубокој старости и преселио се у славу Господа свога 28. септ. 350. Мошти његове почивају у првој његовој обитељи. Св. Харитону приписују састав чина пострижења монашког.