Из живота наших парохија

У манастиру Бијела код Шавника у току је израда фрескописау манастирској цркви, посвећеној Светом великомученику Георгију.

Из живота наших парохија

Фрескописац је Бојана Кешељ из Краљева, која је иконопис учила у манастиру Жича. Према ријечима архимандрита Исаије Крговића, игумана манастирадо сада је урађен већи дио живописа, завршен је свод и позади Успење, док са десна страна недостаје још око пет квадрата. Са лијеве стране остаје један пиластер, позади ктиторске композиције. У лијевом пиластру се у читавом луку изображава Свети Георгије и сцене из Светитељевог живота. Ових дана у испомоћ Бојани укључен је и њен брат Небојша, који се такође бави фрескописом.

Из живота наших парохија

Манастир Бијела, посвећен Светом Георгију, према народном предању, задужбина је Светог Јована Владимира и кнеза Вуловића из Бијеле, још из XI вијека. Након што су га Турци спалили 1702. године, обновљен је 1887. од стране игумана Дионисија. У току и послије Другог свјетског рата манастир је запустио и конак срушен. Трудом јеромонаха Исаије, добротвора и приложника, манастир је обновљен и подигнут нов конак.

Нови број часописа „Искра Шавника“

Недавно је из штампе изашао други број часописа "Искра Шавника“, који је посвећен вјери, култури и образовању. Гласило издају, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, Православна парохија шавничка и Манастир Бијела.

Из живота наших парохија

О празнику Петровдану и првоврховним апостолима Петру и Павлу текст за овај број часописа написао је архимандрит Исаија Крговић, а о историјату манастира Подмалинско др Жарко Лековић. "Искра Шавника“ доноси и извјештај са дванаестог Свесловенског сабора, одржаног у Москви, коме је, међу представницима 16 словенских земаља, присуствовала и делегација из Црне Горе. Са данашњег становишта, веома је актуелан текст о праву и црквеној имовини из пера правника Миљана Петрушића у коме се, између осталог, може прочитати да је у току 1946. манастиру Бијела одузето укупно 1947 рала земље, од којих на територији среза шавничког 1347, а среза никшићког 600 рала. Манастиру Подмалинско одузето је укупно 491,50 рала земље. Аутор текста сматра да је неопходно да се призна да реституција у стварности представља легитимни, на закону утемељени мотив, на исправљању неправди. Јереј Драженко Ристић, главни и одговорни уредник овог гласила, биљежи најзначајније догађаје из живота наше Цркве који су се, од празника Васкрса до Видовдана, десили у парохији шавничкој. Нијесу изостали ни стручни текстови из области лингвистике, књижевности, медицине, ту је и поезија познатих пјесника, као и радови млађих стваралаца.