Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

У оквиру посјете Епархији карансебешкој у Румунуској Православној Цркви, гдје од 30. септембра борави делегација из наше Епархије, на челу са Преосвећеним Владиком Јоаникијем, у четвртак 1. октобра, Преосвећена Господа Епископи карансебешки Лукијан и будимљанско-никшићки Јоаникије служили су Свету Архијерејску Литургију у манастиру Калугара.

Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво, уз молитвено учешће великог броја вјерног народа.

Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

Литургијско сабрање увеличао је радостан чин братимљења манастира Калугара и Косијерево, одакле су на поклоњење вјерницима Православне Румунске Цркве донесене мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке, највећа светиња Епархије будимљанско-никшићке.

Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

Чин братимљења благословили су надлежни Архијереји обје Епископије, а присутни су били и настојатељи поменутих манастира.

Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

Манастир Калугара, који је смјештен високоу Марилским планинама, један је од значајнијих манастира Епархије карансебешке. Посвећен је празнику Покрова Пресвете Богородице.Посјећује га на хиљаде вјерника, који са вјером, љубављу и молитвом приступају Чудотворној икони Пресвете Богородице.

Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

Постоји предање да су двојица хришћана примијетила да из оближње пећине извире вода. Почели су касније да копају на том мјесту и пронашлиикону Мајке Богородице. Икона је затим пренесена у Саборну цркву, међутим, по промислу Божјем, она се сама вратила у пећину, на мјесто гдје је пронађена. Ту се данас налази манастир Калугара и бројна су исцјељења која су се десила посредством ове Чудотворне иконе.

Братимљење у вјечној заједници Господа Исуса Христа

Треба подсјетити да је прошле године, поводом прослављања празника Рођења Пресвете Богородице, који је храмовна слава манастира Косијерево у Петровићима код Никшића, Преосвећени Епископ карансебешки Г. Лукијан донио у нашу Епархију ову Чудотворну икону, ради поклоњења вјерног народа у Црној Гори. Том приликом Владика Лукијан је древном манастиру Косијерево поклонио копију чудотворне иконе Пресвете Богородицекоја је, према предању, освећена на Светој Гори Атонској, а почела је да чудотвори у манастиру Калугара у Епархији карансебешкој.