Skip to main content

Предавање „Русија и српско национално питање на Балкану“

Епархија будимљанско-никшићка
09.11.2015.
Вијести

У просторијама Удружења руско-црногорског пријатељства „Свети Ђорђе“ у Никшићу, у петак 6. новембра 2015, професор Предраг Вукић одржао је предавање на тему „Русија и српско национално питање на Балкану“.

Предавање „Русија и српско национално питање на Балкану“

Предавање је организовано у оквиру програма новоформираног Удружења „Свети Ђорђе“, у чије име је сабране поздравио Јанко Јелић.

Професор Вукић је током свог излагања изнио тврдњу да су све земље на Балкану, тачније православни балкански народи историјски дужници руске државе, Руске Цркве и руске династије Романових.

Предавање „Русија и српско национално питање на Балкану“

„Да није било руско-турских ратова у 19. вијеку не би било слободне Црне Горе, слободне Србије, слободне Грчке, Бугарске и Румуније. Да Русија није у Другом свјетском рату сломила врат нацистичкој Њемачкој вјероватно српског народа данас не би ни било. То су чињенице, а гдје су западни народи? Да су се они питали Турска би данас газдовала на Балкану“, истакао је он.
Од 1990. године на овамо у Црној Гори се, према ријечима Предрага Вукића, организује систематска антисрпска хистерија која, како је оцијенио, интензивно траје. Осим српског идентитета на удару се, по закономјерности чињеница, нашао и русофилски народносни осјећај који на простору Црне Горе траје од краја 17. и почетка 18. вијека па до наших дана.

„Свједоци смо да присталице србофобије као политичке идеологије лансирају, поред мноштва неистина и полуистина, и изреку која се раније није чула на овим просторима, новокомпоновану изреку која гласи: тешко оном кога Срби хране и Руси бране. Према њиховом становишту наше русофилство је митолошко осјећање које нема упориште у реалним историјским чињеницама. Међутим, реалне историјске чињенице говоре да су сви балкански народи били утемељени у православном духовном насљеђу, а који су стицајем неповољних историјских околности потпали под турску власт, дјелимично или посве. Ти народи се не би могли ослободити од турске власти, нити обновити своју државност и слободу да није било руско-турских ратова, а посебно руско-турских ратова 1828, 1829. и руско-турског рата 1877/78. Ови ће ратови довести до стварања међународно признате и проширене Србије и Црне Горе, до стварања слободне Бугарске, слободне Румуније и слободне Краљевине Грчке“.

„Иако су те чињенице општепознате и не могу се довести у питање, ниједан народ на Балкану, ни Грци, ни Румуни, ни Бугари немају осјећај историјске захвалности према руском народу, Руској цркви, према руској династији Романов. Само српски народ, увјерен сам, у већини случајева, има осјећај историјске благодарности према Русији и самим тим, има много дубље историјско памћење него остали поменути братски народи“, поручио је, између осталог, Вукић.

По завршеном, веома занимљивом и комплексном предавању, услиједио је разговор током којег су присутни постављали питања професору Предрагу Вукићу о питањима везаним за ближу историју српског народа у Црној Гори.