Сајам књига: Митрополија црногорско-приморска најбољи издавач из дијаспоре и региона

Одлуком жирија 67. Међународног београдског сајма књига награда Најбољи издавач из дијаспоре и региона 2024. припала је Митрополији црногорско-приморској за монографију Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу, аутора Милене Мартиновић. Награду у име издавача је примио протојереј Александар Лекић.

Сајам књига

У ужем избору за награду била су и Изабрана дјела академика Рајка Кузмановића у 12 књига, које је објавила Православна реч и Академија наука и умјетности Републике Српске – Нови Сад, Бања Лука.

У образложењу одлуке награде Најбољи издавач из дијаспоре и региона у 2024. године, жири наводи да „монографија Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу, аутора Милене Мартиновић, коју је издала Митрополија црногорско-приморска, на досад најпотпунији начин представља једну од ретких сачуваних српских средњовјековних манастирских библиотека“.

„Поред описа свих рукописа данашње цетињске колекције, као и реконструкције рукописне збирке манастира Пиве, чији је део био пренијет у Цетињски манастир, ауторка је сакупила и презентовала податке о књигама које су некада припадале овој збирци а сада се налазе у разним иностраним библиотекама. Посебну вриједност књиге Милене Мартиновић представља приказ културних прилика, духовног и црквеног живота на територији данашње Црне Горе током 16. и 17. столећа“, наводи се у саопштењу.

Дизајн и прелом књиге одрадио је професор мр Мирко Тољић, а штампана је у штампарији Ротографика у Суботици.

Жири 67. Међународног београдског сајма књига радио је у саставу Ирена Шпадијер (предсједник), Татјана Њежић, Миле Бјелајац, Зоран Пауновић и Марко Крстић.

Весна Девић; Никола Јоксимовић

Извор: Митрополија црногорско-приморска