Молебан за Косово и Метохију служен у Ђурђевим Ступовима

У петак, 16. септембра у манастиру Ђурђеви Ступови служен је Молебан за спас страдалног српског народа на Косову и Метохији. Молебан је служило монаштво ове свете обитељи, а присуствовао је и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Молебан за Косово и Метохију служен у Ђурђевим Ступовима

У пригодном слову, којим се обратио сабраним вјерницима Преосвећени владика је казао да су и раније наилазила тешка времена у којима је српски народ носио свој крст. Уз велике жртве и кроз велика искушења чувао је и сачувао своје име, језик, вјеру и културу, остајао и опстаће на даље на својим огњиштима.
“Сваког дана послије вечерње службе, осим када је бденије, молићемо се Богу за наш страдајући народ на Косову и Метохији, за цио наш прогоњени народ и све хришћане који су прогоњени. Ово су тешка времена, а мало када нијесу била тешка за наш народ који је носио свој крст. Видите шта се све догађа на Косову и Метохији и у ове наше дане. Зато је наша Света Црква позвала цио српски православни народ и све људе добре воље да се моле Богу и држе пост ових дана и на тај начин дамо подршку нашем народу на Косову и Метохији, да наша браћа и сестре осјете да смо са њима и да помогнемо колико можемо. Најважније од свега је да људи остану на својим огњиштима, јер тамо гдје су наша огњишта, гдје су наше светиње и гробови наших отаца тамо је наша земља, наше небо, наша историја, тамо је наша садашњост, а, ако Бог да, биће и будућност“, рекао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Молебан за Косово и Метохију служен у Ђурђевим Ступовима

Он је додао да иако имамо непријатеље не треба да се жалостимо, јер, читајући Свето Писмо и старозавјетну историју, видимо да онај народ, који је од Бога возљубљен и благословен, у историји пролази кроз тешка искушења и квалитет тог народа показује се у пуном свјетлу.

“У новије вријеме, иако смо оцрњени од наших непријатеља, ипак у много чему види се, хвала Богу, квалитет српског народа. Нашој култури, успјесима у спорту сада се диве, многи разумију и историју нашег народа и задивљени су духовном снагом народа, који је кроз сву своју историју страдао и свједочио своју вјеру, а опет издржао и сачувао своје име, културу, језик и, што је најважније, сачувао своју вјеру. Наравно, уз велике жртве, кроз велика искушења, али, хвала Богу, опстао је и опстаће на својим огњиштима“.

Преосвећени Владика је позвао вјерни народ да што чешће одлази на Косово и Метохију и поклања се нашим косовско-метохијским светињама.

Молебан за Косово и Метохију служен у Ђурђевим Ступовима

“Јер смо сви ми везани за Косово и Метохију. Косово и Метохија је наше духовно огњиште, ту је наша славна историја и наше светиње. Монаштво на Косову и Метохији је и данас, у неком смислу, најјаче и најбројније у Српској Православној Цркви. Нека би Господ дао да тако буде и у будуће, а нарочито, ових дана пошто су велика искушења, људи трпе, али су храбри, боре се, одупиру се. Биће онако како буде Божија воља, а наше је да се Богу молимо и да помажемо колико будемо могли. Тешка су времена, сатјерани смо, што се каже, у мишију рупу, али се боримо и не попуштамо. Сигурни смо да нико неће предати Косово и Метохију и сигурни смо да ће наш народ остати поред својих огњишта и поред својих светиња и да ће Свети са Неба заштитити и помагати свој народ, као што су штитили и наше претке.“