Skip to main content

Промовисан пројекат нове туристичке инфраструктуре: „Чудни су путеви вјере од Лима до Зете”

Епархија будимљанско-никшићка
10.05.2022.
Вијести

У парохијском дому у Никшићу промовисан је пројекат „Чудни су путеви вјере од Лима до Зете” који има за циљ да допринесе побољшању капацитета за искоришћавање туристичких потенцијала прекограничне области Црна Гора – Србија кроз стварање прекограничног производа у склопу верског туризма стварањем нове туристичке инфраструктуре, промовисањем прекограничне области као туристичке дестинације умрежавањем и преношењем знања и вештина.

Промовисан пројекат нове туристичке инфраструктуре: „Чудни су путеви вјере од Лима до Зете”

Пројекат су представили координатор пројекта у Црној Гори протођакон Констатин Дојић,  пројектни менаџер Туристичке организације Прибој Видоје Дидановић, архијерејски намесних никшићки протојереј ставрофор Слободан Јокић, директор Туристичке организације Никшић Митар Бараћ и Миљан Мијушковић из Општине Никшић.

На представљању пројекта речено је да је верски и културни туризам препознат као важан потенцијал за развој општина Никшић и Прибој, а будући да су економске активности, између осталог концентрисане управо на туризаму ова подручја имаће користи од валоризације постојећих потенцијала.

- Идеја за развој овог пројекта лежи у чињеници да је дискреционо путовање у слободно време где је религија основни мотив за путовање, где је само путовање облик духовног напретка, а одредиште место богослужења и ходочашћа популаран у прекограничном подручју. После скоро два миленијума хришћанства у прекограничном подручју, хришћанско наслеђе представља значајан туристички ресурс две земље које треба неговати, промовисати и користити. Кроз овај пројекат је обухваћена адаптација и опремање историјске виле у Никшићу у сврхе ходочасничког и културног центра и изградњу и опремање Центра за посетиоце у Прибојској бањи, брендирање циљаног подручја као туристичку атракцију, развијање итинерара за потребе верског туризма, креирање приручника о верском туризму како би се подржао развој кључног производа и допринело његовој одрживости. Пројектом је такође овухваћено и организовање заједничке прекограничне конференције на тему изазова у савременом верском туризму и организовање прекограничног семинара за подизање капацитета туристичких радника, презентацију културног верског и историјског наслеђа прекограничне области. Посебна пажња ће се посветити заједничком подизању капацитета кроз организовање тренинга у области угоститељства при чему ће се и лиценцирати три туристичка водича - наводи се у заједничком саопштењу. Поред тога, планиране су и две прекограничне студијске посете, две промо туристичке туре унапређеног верског туризма програмске области и презентација прекограничне туристичке понуде на туристичким сајмовима. У циљу промоције туристичких потенцијала планирано је креирање промо-материјала, промотивних видео-записа и колекције сувенира.

Пројекат је заједнички осмишљен и заједно га имплементирају партнери у Црној Гори, Епархија будимљанско-никшићка, и Србији, Туристичка организација Прибој и Епархија милешевска. Пројекат финансира Европска Унија посредством Министарства финансија, Сектора за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније Републике Србије у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ). Укупна вредност пројекта износи 410.430,38 евра, од чега Европска унија кофинансира износ до 336.552,91 евра.