Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преображења Господњег, у суботу 19. августа 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру посвећеној овом празнику на планини Сомини у Бањанима.
Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке, а литургијском сабрању присуствовао је велики број вјерног народа, који је приступио Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.
Слава манастира Сомина прослављена је благосиљањем и ломљењем славског колача и жита, а Владика је обавио и преображењско освећење грожђа.
У архипастирској бесједи, којом је сабранима честитао велики празник Преображења Господа Исуса Христа на Гори Тавору, Владика је казао да је то празник Божје свјетлости, Божје милости, Божјег човјекољубља, које је Господ преко овог чудесног догађаја излио на овај свијет.
„Како пише у светом Јеванђељу Господ се повукао на високу гору, а свето предање Цркве свједочи да је то Гора Таворска, гора Преображења и док се молио Богу заједно са апостолима из Његовог лица засијала је свјетлост, из Његових хаљина, такође, тако да су Његове хаљине постале бијеле као снијег, а Његово лице је засијало Божјом свјетлошћу. Апостоли Христови у удивљењу и усхићењу, осјењени том Божјом свјетлошћу и Божјом благодаћу, попадали су на земљу. Говорили су касније: Како нам је овдје добро бити“.
„Они су се, на неки начин, ужаснули од те свјетлости, али с друге стране пријатност Божанска обузела је њихово срце, њихове мисли су постале преображене и њихова осјећања. Дубока је тајна овог великог празника, драга браћо и сестре, она се упечаћује у живот сваког хришћанина и сваки хришћанин, благодарећи Божјој милости која се пројавила на Гори Таворској, има могућност да прими Божју свјетлост, исто као што су примили Свети апостоли, који су у моменту тог чудесног догађаја чули глас са Неба од Бога Оца: „Ово је Син мој љубљени, Њега послушајте“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.
Да се овај догађај се упечаћује у живот сваког хришћанина можемо, по Владикиним ријечима, видјети на примјерима Светих, оних који иду путем јеванђељским, творећи заповијести Божје, живећи у страху Божјем, трудећи се да непрестано угађају Господу.
„Они то не би успијевали, јер је човјек слаб и опхрван многим слабостима, недостацима, тешкоћама, лошим склоностима, да није Божје свјетлости, Божје силе, истине и правде која укрепљује Божје праведнике да могу да иду путем Божјим, да могу да носе свој крст, да посвједоче љубав према Богу до те мјере да су спремни и да жртвују свој живот за Бога“.
„Права љубав је она која је спремна на жртву. Много је приче о љубави, али, мало је у овом свијету оних који су спремни да нешто жртвују, да нешто одвоје од свог задовољства и благостања, да принесу Богу, да принесу ближњима као жртву живу, благоухану, а камоли да ће неко да се жртвује као што су се жртвовали свети мученици. То значи да смо далеко од праве вјере, да се још нијесмо научили да је права вјера љубав, правда, истина и врлина“, поручио је Његово Преосвештенство.
Свети Василије Острошки је прави примјер како се празник Преображења Христовог, како се вјечна истина и правда Божја, сила Божја, милост Божја, љубав Божја, жртва Христова, смрт и Васкрсење Христово упечаћује у живот Божјих правденика.
„Кроз нашег духовног Оца и Учитеља, Светог Василија Острошког дјелује Божја сила зато што се он надахнуо Духом Светим за вријеме свог живота, у Духу Светом живи његова душа и Духом Светим је осјењено његово свето тијело, свјетлошћу Божјом незалазном, бесмртном и вјечном, нетвореном, Божјом силом, истином и правдом. Да се поучимо из овог празника, из живота светих Божјих људи као што је Свети Василије Острошки, није он једини, Свети Сава и многи свети Божји угодници живјели су тим животом“, поучавао је Преосвећени Епископ Јоаникије.
Он је на крају бесједе честитао славу свима који посјећују ову светињу, нарочито о. Арсенију, игуману ове свете обитељи и новопостриженој монахињи, која се подвизава у манастиру Сомина.
У навечерје празника Преображења Господњег, у манастиру Сомина је, током свечаног бденија, замонашена Милунка Конатар, досадашња искушеница ове свете обитељи, добивши монашко име Синклитикија.