Формиран Црквени одбор Жупе Никшићке

Светом Литургијом која је на празник Светог великомученика Прокопија, у недјељу 21. јула 2013, служена у храму Светог пророка Илије на планини Лукавици, озваничен је рад Црквеног одбора Жупе Никшићке.

Одбор је формиран по предлогу протојереја Василија Брборића, надлежног пароха, који је током Свете Литургије у цркви Светог пророка Илије на Никшином Киљену на Лукавици, благословио почетак његовог рада. Указујући на начин функционисања поменутог Црквеног одбора о. Василије у пригодној бесједи је казао да је потребно да чланови Одбора буду крштени у Српској православној Цркви, такође и вјенчани у Цркви, да живе хришћанским животом, који подразумијева пост, молитву, учествовање у Литургијама и Свето причешће, те да на тај начин служе Богу и ближњима и буду примјер хришћанског и честитог живота.

Формиран Црквени одбор Жупе Никшићке

Оно што је свештеник Брборић истакао као незаобилазан проблем овог мјеста, а чиме ће се новоформирани Црквени одбор бавити, јесте велики број неожењених момака. Одбор ће својим активностима настојати да житељима Жупе Никшићке, која је једна од најбројнијих приградских насеља никшићке општине, укаже на значај породичног живота. Према ријечима надлежног пароха оца Василија Одбор ће се бавити и организацијом прославе великих празника наше Свете Цркве Православне попут Божића, Васкрса, Светог Саве и других, а помагаће социјално угрожене породице, учествовати у обнови сеоских храмова и црквеног живота, пружати помоћ старијим људима.

Предсједник Одбора, који броји 33 члана и у коме су заступљени представници свих 12 жупскх села, је Иван Зечевић; потпредсједник је Петко Булатовић, благајник Мирко Јоковић, почасни предсједник Милинко Радуловић, а секретар протојереј Василије Брборић.

Одбор је успио да обезбиједи превоз за вјерни народ из Жупе Никшићке, који ће 4. августа ове године учествовати у саборном прослављању великог и значајног датума наше Епархије – 800 година постојања манастира Ђурђеви Ступови и саме Епархије будимљанско-никшићке. У свечаном програму тог дана наступиће и КУД Жупа.

Црквени одбор Жупе Никшићке најављује да ће се Света Литургија, у храму Светог пророка Илије на Лукавици, служити и у суботу 10. августа текуће године, сјутрадан по празнику Светог великомученика Пантелејмона, који је, иначе, био прислава војводе Никше, чије име носи мјесто на коме је подигнуто ово прелијепо црквено здање. Војвода Никша, родоначелник племена Никшићи, потиче, с поносом истичу мјештани Жупе, од светородне лозе Немањића по мајчиној страни.