Град Светог Василија Острошког блистао у одбрани свете вјере, своје Цркве и Светиња (ВИДЕО)

У знак протеста против тзв. Закона о слободи вјероисповјести, Никшићани су и, у недјељу 23. фебруара 2020. као и претходних дана и вечери, на миран, достојанствен и хришћански начин, изразили свој став о овом дискриминаторском закону, пружајући, у исто вријеме, подршку својој Мајци Цркви и њеним Светињама.

Након Молебана Пресветој Богородици, који је служен у никшићком Саборном храму Светог Василија Острошког, ријека вјерног народа кренула је, заједно са свештенством и монаштвом, у молитвени ход кроз Никшић.

На Тргу „Слободе“, световасилијевском сабрању, у којем је било на десетине хиљада људи, обратио се отац Миодраг Тодоровић, свештеник никшићког намјесништва, поздравивши ријечима добродошлице гостујуће свештенослужитеље, који су дошли у Црну Гору вођени жељом да подрже вјерни народ у борби за очување својих Светиња: јеромонаха Данила (Кандића), сабрата манастира Виски Дечани, рођеног Никшићанина, који заједно, са свештеником Зораном Гођевцем из Приштине, доноси благослов свете косовско-метохијске земље, потом о. Јордана Маркова, који је донио благослов древних светиња охридске Архиепископије, а, нарочито, свештеника Михаила Чиквина из Пољске у чијој Скупштини се, недавно, чуо глас о светињама наше Цркве и томе како мала, а велика Црна Гора, по ријечима о. Миодрага, није изгубила светост, него је остала на путу који води у Царство небеско.

Бесједу оца Михаила из Пољске православне Цркве преводио је ђакон Константин Дојић.

„Браћо и сестре, долазим као свој код својих и наша Црква православна је једна на цијелом свијету. Од кад је Господ Исус Христос на свету Педесетницу основао Цркву сви се држимо у јединству. Ово што се данас дешава код вас је и наше страдање, али и наша нада. Ми гледамо на вас, подржавамо вас и осјећамо то јединство“, казао је о. Михаило.

У очима људи, које је сретао на литији, у граду Никшићу није било, по његовим ријечима, страха, али је било одважности, поноса и мудрости.

„Њихова су лица сијала, сијала су Светим Духом и благодаћу Светог Духа, који у Никшићу долази од Светог Василија Острошког. И помислио сам да заиста и немате чега да се бојите зато што испред вас корача Свети Василије Острошки, а иза вас је истина. Са њима заједно, имате и вашег дивног Митрополита, ваше Епископе и свештенство, а с друге стране имате цио православни свијет иза себе и хришћански свијет, који вас посматра и подржава. Изнад вас је свемилостиви Бог и Његови анђели. Заиста, нема чега да се бојите“, бесједио је отац Михаило.

Пренио је жељу за јединством од вјерног народа његове парохије и замолио сабране да се не заустављају у својој борби за слободу вјере, него да иду даље, јер ту борбу, по ријечима о. Михаила, посматра цио свијет.

„Ових дана се не решава само судбина вашег народа и ваше Цркве, него се овдје дешавају врло важне ствари, може бити да се судбина цијелог свијета решава код вас. Зато не одустајте, наставите даље, јер је уз вас истина, а сваки онај који је са Богом и са истином тај ће стићи до циља. Не дамо Светиње!“, поручио је отац Михаило Чиквин.

Његове ријечи на хиљаде сабраних поздравило је громким аплаузом, кличући: Не дамо светиње!

На крају се, још једном, обратио протојереј Миодраг Тодоровић, позивајући све људе добре воље, оне који другачије размишљају да „уђу у светиње и да приме благослов од њих“.

„Да се и они који позивају на нејединство опамете, да их Бог благослови, да приђу и виде да је љепше бити у јединству, него у нејединству, да је љепше бити у љубави, него у мржњи и да је љепше бити са народом, него мимо народа“, рекао је о. Миодраг.
Обавјестио је вјерни народ да ће у суботу 29. фебруара бити одржан велики црквено-народни сабор у Немањином граду – Подгорици, у славу Божју, а у част Светог Симеона Мироточивог. Литургију у Саборном храму Христовог Васкрсења, у 9 часова, служиће Његово Блаженство Митрополит кијевски и цијеле Украјине Г. Онуфрије са четири јерарха Украјинске православне Цркве и више епископа Српске православне Цркве.