Епископ Јоаникије на Задушнице служио у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Задушнице, у суботу 22. фебруара 2020. Свету заупокојену Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије на Задушнице служио у Ђурђевим Ступовима

Саслуживало је свештенство беранског намјесништва и монаштво Манастира уз молитвено учешће вјерног народа.

Преосвећени Епископ је у архипастирској бесједи казао да се помен за покој свих од вијека преминулих, који су у Бога живог вјеровали, Њему служили и у чистој и светој вјери се упокојили, врши, скоро, сваке суботе, у години. Наш народ је, по Владикиним ријечима, нарочито, уобичајио да чествује Задушнице прије Великог поста прије Васкрсења Христовог.

„Међутим, треба знати да свака субота од Теодорове па до Лазареве, такође, има исту службу као и ова субота. Да не помињемо све суботе у години, у које се врше, посебно, уочи Тројчиндана, Митровданске задушнице, тако да нијесу само ове Задушнице. Може бити да је наш народ овим Задушницама дао највећи значај зато што падају прије Васкрсења Христовог и што нас припремају за свети и Велики пост. Како год, ми када се молимо, када год свете службе Божје вршимо, молимо се за живе, који су на земљи и за оне који су у Богу живи, који су се упокојили и осјећамо јединство са њима, са онима који су се упокојили у благочестивој вјери православној, а нарочито са нашим сродницима по духу и тијелу“.

„Нека Бог упокоји оне за које смо се заједнички молили, нека њиховим молитвама Бог нас укријепи, оснажи и поведе правим, истинитим Божјим путем. Нека свима дарује здравље, напредак, свако добро, спасење“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.