Епископ Јоаникије током Литургије у Страшевини: Свако од нас може да се удостоји да буде Богопримац ако живи у вјери, ако носи свој крст у овом свијету Царства небеског ради, вјере своје ради, светиње ради и Цркве ради

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Сретења Господњег, у суботу 15. фебруара 2020. Свету Архијерејску Литургију, у храму Зачећа Светог Јована Крститеља, у никшићком насељу Страшевина.

Епископ Јоаникије током Литургије у Страшевини

Велики празник сабранима је честитао Владика будимљанско-никшићки Јоаникије, који је казао да је празник Сретење по свему изузетан, посвећен једном изузетном сусрету, каквих није било.

Подсјетио је да је код старих Јевреја био обичај да се, у четрдесети дан послије рођења мушког дјетета, дијете доноси у храм, да за њега принесу жртву и обаве обредне радње, прописане законом.

„Богомладенца Христа, у 40 дан послије Његовог рођења, понијела је Пресвета Дјева Богородица и Свети правдени Јосиф у Храм да се и над Њим изврши тај обред, као над сваким другим мушким дјететом. Тамо Га је дочекао стари свештеник Симеон, који је био, већ, стољетни старац или, по предању, још много више. Говори се да му је Господ продужавао дане живота на више деценија него осталим људима, али је још био крепак духом и вршио свештеничке радње при храму“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Овом старцу, додао је Владика Јоаникије, Господ је био обећао, преко анђела свог, да неће видјети смрти докле не види Спаситеља свијета.

„Како су се испуњавали дани његовог живота, како му се приближавао крај, он је све више очекивао, знајући да обећање није лажно. И када је примио Христа у своје наручје, тада је доживио пуноћу свега. Доживио је испуњење тог обећања, јер је видио да је у том мушком дјетету, заправо, Господ, Спаситељ не само његов и његовог народа, него цијелог човјечанства, цијелог свијета, Онај на Коме су се испунила древна пророштва да ће доћи Месија и спасити народ свој, цијело потомство Адамово“, рекао је Епископ.

Од кољена до кољена то се пророштво, по ријечима Владике Јоаникија, ширило и допуњавало, јер се Господ јављао преко анђела, некад Духом Светим, откривао Тајне светим Божјим угодницима.

„И овом Божјем угоднику, Светом праведном Симеону, то је најавио у његовим млађим годинама, а он је очекивао цијело вријеме тај тренутак и тај један моменат, када он узима ово Дијете у руке, препознаје у Њему Богомладенца Христа и бива обасјан Њиме, цијела његова служба добија врхунац, сви његови трудови буду награђени у том моменту и све његове патње, које свако у овом животу доживљава, бивају исцијељене и сав његов живот врхуни у том догађају“.

„И, старац тада, Духом Божјим оснажен и надахнут, говори ону химну коју стално пјевамо: Сада отпушташ слугу Твојега Господе по ријечи Твојој. Дивна химна коју читамо на свакој вечерњој служби“, навео је Епископ будимљанско-никшићки.

Он је поучио да свако од нас може да се удостоји да буде Богопримац, да буде Богоносац, да се удостоји вјечног Царства Христовог ако живи у вјери, носи свој крст, ако трпи тешкоће у овом свијету Царства небеског ради, вјере своје ради, светиње ради и Цркве ради.
Празник Сретење је, најчешће, прије почетка Великог поста, прије Васкрсења Христовог за који се припремамо, јер је наша вјера, истакао је Владика Јоаникије, вјера у васкрсење.

Поручио је да Црна Гора, ових дана, доживљава то васкрсење на свенародним сабрањима – „на нашим литијама, које предузимамо да се изборимо за слободу наше вјере“.

„То је најважнија слобода, да чувамо своју вјеру, то нам је завјет од наших предака. Неким чудним, Божјим путевима сабра се наш народ, није то дјело нас свештеника. То је Божје дјело и дјело наших предака. Ова окупљања свенародна су рефлекс наших предака, који су главе своје полагали за Крст Часни и слободу златну. То је њихова залога у нама и она се пројавила у ове свете дане“.

„Ово је један феномен, једна појава коју свијет до сада није видио и треба да се радујемо томе. Треба ово да чувамо сваког скрнављења и злоупотребе. Ово је најсигурнија борба, с овом борбом побјеђујемо, јер војујемо, не огњем и мачем, него истином и правдом, а то је оружје које увијек побјеђује. То је оружје које и непријатеље претвара у пријатеље, и то је нама циљ, да оне који Цркву гоне, а то је Црква, увијек, чинила да их претвара у хришћане, па и они касније буду спремни, ако треба, и на мучеништво. То је тајна Цркве Божје коју овај свијет не познаје“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Празничној служби Божјој, у храму Светог Јована Крститеља, у Страшевини, присуствовао је амбасадор Републике Србије у Црној Гори, Владимир Божовић. Њему је Владика Јоаникије честитао данашњи празник, који је и дан државности Републике Србије.