Заупокојена Литургија и парастос на Задушнице служени у Никољцу у Бијелом Пољу

У суботу 22. фебруара, на дан Светог мученика Никифора и Задушнице, Свету заупокојену Литургију и парастос, у цркви у Никољцу у Бијелом Пољу, служио је протојереј-ставрофор Мираш Богавац уз саслужење протојереја Дарка Пејића и јереја Николе Скопљака.

Заупокојена Литургија и парастос на Задушнице служени у Никољцу у Бијелом Пољу

Пригодном бесједом о дану посвећеном сјећању на све упокојене у вјери православној, обратио се отац Дарко, који је истакао да је много тога дивнога урађено по питању враћања нашега народа на путу вјере и Светих предака, али још много тога предстоји на учењу вјери.

Заупокојена Литургија и парастос на Задушнице служени у Никољцу у Бијелом Пољу

"Можда су ови дани Задушница празник у којем највише каскамо за другима и изгледа да немамо баш прави однос према вјери. Вјероватно смо ми свештеници томе понајвише криви, трудили смо се око других, такође важних ствари и чињеница да нас, било нас је и има нас још доста некрштених, има много тога гдје год се окренемо… има се о чему говорити и о чему учити. Међутим, сама ријеч задушнице значи – за душу. Ми смо дјеца својих предака, свети и честити онолико колико се њих сјећамо и опомињемо. Тада насљеђујемо од очева и предака својих нешто свето. Ако смо свети и честити и добри потомци, онда најприје узимамо благослов, крсну славу, а на крају ако је и нешто имања запало нас. Дуго времена код нас се градило наопако и обрнуто. Посљедица тога је на неки начин и однос наш према Светим прецима. Нема много дана у години браћо и сестре посвећених задушницама. Од четири задушнице у години, ово су фебруарске или месопусне, пред почетак Великог поста, и читава ова седмица је била задушна. Излази се од понедјељка, сваки дан, договори се са свештеником једно село један дан, или два гробља у једном дану. Није морање, није обавеза, али јесте ред, да се тог дана изведе свештеник и да се обави молитва на гробу.
Каже Свети Јован Златоусти, ништа тако не може помоћи души покојника и претка као молитва и милостиња”, бесједио је отац Дарко и подсјетио вјернике да за сваки празник задушница треба да у цркву донесу припремљено жито за покој душа својих сродника.

Заупокојена Литургија и парастос на Задушнице служени у Никољцу у Бијелом Пољу

Тројица свештеника су послије Литургије са вјерним народом освештали гробове и очитали молитве за душе предака.