Свештеномученик Харалампије прослављен у цркви у Никољцу у Бијелом Пољу

Свету Литургију на празник Свештеномученика Харалампија, у недјељу 23. фебруара, у цркви Светог Николе у Бијелом Пољу, служио је протојереј-ставрофор Мираш Богавац, уз саслужење протојереја Дарка Пејића и jeрeja Николе Скопљака.

Свештеномученик Харалампије прослављен у цркви у Никољцу у Бијелом Пољу

Послије причешћа и Свете Литургије о великом Светитељу из првих вијекова Хришћанства бесједио је прота Мираш, истичући да се дио његових Светих Моштију чува и у овом храму.

"Сви знамо да је заштитник свакога светог храма Света Тројица и патрон онај коме је храм посвећен. У овом случају, заштитник нашег храма је Свети Свештеномученик Николај мирликијски Чудотворац. Али не зна се много да је заштитник ове Светиње и велики Светитељ- Свештеномученик Харалампије. Живио је у другом вијеку у оно тешко вријеме гоњења Цркве, када су Хришћани били ван закона, и страдали на сваком кораку. Овај дивни Светитељ живио је у вријеме злогласног Септимија Севера. Господ је Светом Харалампију дао снагу да изобличи идолопоклонство властодржаца тог времена и да због тога буде стављен на најтеже муке."

Свештеномученик Харалампије прослављен у цркви у Никољцу у Бијелом Пољу

"Каже свједок времена да је Септимије наредио да металним гребенима стружу његово тијело тако да су му кожу скинули, али да је Господ милостиви те ране његове исцијелио. Многа су чудеса овог дивног Светитеља Цркве. Многе је крстио, многе је привео у вјеру Христову, чак и Галину, кћерку Септимија Севера. На крају био је посјечен мачем али се помолио Господу који му се јавио. Браћо и сестре, он је замолио је Исуса Христа да чува народ хришћански молитвом. "Онамо гдје буде тијело моје дај Господе том народу здравље тјелесно и душевно спасење и изобиље плодова земаљских“. Бог га је благословио и преставио се Господу. Његово тијело од оца је испросила Галина и часно га сахранила, а његове Свете Мошти налазе се од Грчке па свуда по свијету. Глава његова Света налази се у манастиру Светог Архиђакона Стефана на Метеорима, једна рука у манастиру Морача, дио тјемена у Подврху код Бијелог Поља и овдје у Никољцу налазе се кичмени пршљен и неколико дјелова од руке. Заштитник је и молитвеник пред Господом од тога времена па до краја васељене“, бесједио је прота Мираш.

Свештеномученик Харалампије прослављен у цркви у Никољцу у Бијелом Пољу

Он је похвалио удружење Кнез Мирослав на труду да припреме трпезе за вјернике, за вјернике припреме издање богонадахнуте књижице са житијем, молитвама и акатистом овог Чудотворца, "која би требало да се нађе у свакоме дому“.

Иначе, из године у годину расте број вјерника који се на овај велики празник окупљају у древној светињи, гдје је и ове године спроведен стари, чудесан обичај, да се Свете Мошти овог великог Угодника Божјег, приликом Освећења водице полажу у воду, и онда се водица уз дио памука у којем су чуване, дијели вјерницима како би преко пијења Свете воде примили благослов Светога Харалампија.