Након величанствене молитвене литије, у манастиру Ђурђеви Ступови служен Молебан

Из дана у дан, расте број учесника величанствених литија које се одржавају Беранама, поводом изгласавања неуставног и дискриминаторног Закона о слободи вјероисповјести у Црној Гори.

Васојевићи су се, у уторак 31. децембра 2019, као и претходих дана, сабрали испред Саборног храма Светог Симеона Мироточивог, који се подиже у Беранама и у мирном и достојанственом ходу, пјевајући духовне пјесме и са иконама у рукама, упутили се према стожеру наше Епархије, древној немањићкој задужбини, манастиру Ђурђеви Ступови.

Број учесника вечерашњег сабрања надмашио је претходне, јер се процењује да је било присутно преко 6 хиљада људи.

Молебан Пресветој Богородици служио је Високопреподобни јеромонах Пајсије (Ђерковић), сабрат Манастира, а саслуживало је беранско свештенство и братија Ђурђевих Ступова.

Наступајући празник Христовог Рођења „честитом и племенитом племену Васовом“ честитао је свештеник Милош Цицмил.
Он је казао да се „мрачни облак братске мржње и неразумијевања наднио над нама“.

„Наш духовни отац, Свети Владика Јоаникије, који је са својим народом у свакој прилици и неприлици, мудро нас учи кад каже да бисмо се лако изборили са онима који су окренули мач свој ка Цркви Божјој  да су то људи друге вјере, друге нације. Знамо ми од кога смо и од каквог кова, не би били ни први ни последњи који би залили темеље светих храмова својом крвљу. Васкрсења не бива без смрти, каже Његош, али, као што знамо, наша снага, наше најјаче оружје не почива у оружју од гвожђа, од метала. Наше оружје, и ових дана, и увијек, јесте снажна и сложна молитва, која се уздиже и у овој вишевјековној светињи Немањића и у свим храмовима широм наше свете Црне Горе. За нас је она света и биће увијек тако док је нас“, казао је отац Милош Цицмил.

Ова ријека Васовог племена, додао је о. Милош, у нашем молитвеном ходу, тече уназад, враћа се ка свом животворном извору, овој светињи Немањићкој.

„Док год пијемо воде свете са овог извора не може нам ништа ова наша оваква власт, нити нам може икаква овоземаљска сила наудити, чак нам ни прићи. Ово све је за малена царство, а Божје је увијек и довијека за које се сви ми овдје спремамо“, поручио је свештеник Милош Цицмил.