О значају прилагођавања културних и вјерских објеката за животе особа с инвалидитетом

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у уторак 29. децембра 2015, одржан је тренинг на тему савладавања архитектонских баријера у вјерским и културним објектима, који су организовали Савез удружења параплегичара Црне Горе и Православна црквена општина Никшић.

Овај тренинг је дио пројекта "Премошћавање баријера – Дух партнерства“, који финансира Европска унија путем фондова Инструмента за претприступну помоћ (ИПА) у оквиру Програма прекограничне сарадње између Босне и Херцеговине и Црне Горе.

Поменути тренинг је намијењен стручњацима за просторно планирање и физичку приступачност – представницима надлежних локалних власти у Никшићу, Требињу и Билећи, архитектама, представницима релевантних институција, извођачима, као и представницима локалних организација особа с инвалидитетом, а водио га је Душан Лазаревски, дипл. инг. арх.

Циљ тренинга, чија тема је од великог значаја како за особе с инвалидитетом, тако и за друге категорије грађана као што су мајке са дјецом у колицима, старије особе и особе смањене покретљивости, јесте подизање свијести о значају прилагођавања културних и вјерских објеката за животе особа с инвалидитетом, размјена знања и искустава у прилогађавању културних и вјерских објеката потребама особа с инвалидитетом, те међусобно повезивање учесника ради боље сарадње у овој области и пружање примјера добре праксе у прилагођавању културних и вјерских објеката.

Пројекат "Премошћавање баријера – Дух партнерства“ спроводе: Савезудружења параплегичара Црне Горе, као водећи партнер и Православна црквена општина Никшић, као њен партнер у Црној Гори, односно Удружење родитеља дјеце и омладине са посебним потребама "Сунце нам је заједничко“ из Требиња, као водећи партнер и Општина Билећа, као његов партнер у Босни и Херцеговини.

Реализација једногодишњег пројекта почела је у априлу 2015. године. Укупни трошкови пројекта у Црној Гори износе 80.684, 97 евра, а допринос Европске уније је 68.178,80 евра.