Акција “Мартовско сјећање” се наставља до Видовдана

Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка и НВО “Пандурица” настављају започету акцију “Мартовско сјећање” због великог народног интересовања и због важности дана који су пред нама. Акција ће трајати до Видовдана ове године и подразумијева подјелу беџева у облику косовских божура као успомену на мартовско страдање српског народа на Косову и Метохији током 2004. и претходно 1999. г.  Акција “Мартовско сјећање” отима од заборава рушење и паљење православних светиња на Косову и Метохији, преко 2000 побијених и преко 200.000 протераних људи са овог подручја, али не заборавља ни страдале албанске цивиле, жене и дјецу који су страдали од НАТО бомби. Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка и НВО “Пандурица” подсјећају да се сва ова мука, а посебно погром 2004. десио у сред Европе, у 21. вијеку и под окриљем и наводном заштитом НАТО војних снага.

Акција “Мартовско сјећање”

Истовремено скрећемо пажњу онима који данас одлучују о судбини Косова и Метохије да се ни једно праведно рјешење не може донијети без заштите српских православних светиња на Косову и Метохији, као ни без рјешавања статуса и права неалбанског становништва које и даље живи у тамошњим енклавама и изложено је свакојаким притисцима и насиљу. Такође, праведно рјешење конфликта на Косову подразумијева могућност повратка поменутог броја прогнаних, и коначно – обезбјеђења мирног покоја оних који данас почивају на разрушеним и оскрнављеним православним гробљима на Косову и Метохији.

Подјела и продаја косовских божура биће организована преко парохијских и манастирских храмова СПЦ , а прикупљени новац биће употребљен у хуманитарне сврхе и за помоћ онима који су пострадали и који до данашњег дана страдају.

Јавним ношењем беџа са изгледом косовског божура подсјетићемо грађанство, Европу и свијет на неправду која тражи мирно и задовољавајуће рјешење. Одређени број беџева већ је стигао до Америке, Западне Европе и свих дјелова бивше Југославије.

Извор: Митрополија црногорско-приморска