Литургија на Источни петак у манастиру Блишкови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Источни петак 25.априла 2014, Свету Архијереску Литургију у манастиру Блишкови.

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије уз молитвено учешће вјерног народа, који је приступио Светом причешћу.

Током свете службе Божје Преосвећени Епископ је у чин игумана унаприједио јеромонаха Владислава Цветковића, досадашњег настојатеља ове древне светиње.
Сабраним вјерницима обратио се Владика Јоаникије говорећи о празнику посвећеном Пресветој Богородици у спомен чуда које је Она учинила у Цариграду над једним изворому Патријаршији константинопољској.

Литургија на Источни петак у манастиру Блишкови

"У спомен Њеног чуда над тим извором, који је од тада постао чудотворан, љековит и дарује здравље души и тијелу, установљен је овај празник који се зове Источни петак по живоносном источнику Пресвете Богородице у Цариграду. Понегдје на фрескама у нашим манастирима Богородица се слика као живоносни Извор. Значај овог празника није само у томе што је Богородица ту воду учинила чудотвором, него је што је, заправо, Она извор оне живе воде, молитвама Она свима даје заштиту са Неба, укрепљује нас, руководи на путу спасења и даје нам силу благодати Пресветог Духа“.

"То је она жива вода којом нас Пресвета Богородица напаја, јер нас Она приводи Христу Господу своме Сину Који нам је даровао Свог Светог Духа као другог утјешитеља, рекавши да када Он оде од нас на Небо, када буде вазнешен, да ће нам послати Свог Светог Духа и обући нас у силу са висине. То је рекао својим Светим апостолима, али то се, драга браћо и сестре, односи и на сваког хришћанина, јер сваки хришћанин има могућност да се обуче у силу са висине и да пије од непресушног Извора благодати Пресветог Духа у Цркви Божјој, нарочито када искрено вјерује, када се искрено Богу моли и призива у помоћ Пресвету Богородицу Која је заступница свих нас, Која је покровитељица ове свете обитељи и многих других великих светиња у цијелој православној Васељени“, казао је Његово Преосвештенство.

Прослављајући Пресвету Богородицу Која је родила Христа Спаситеља, истакао је Владика Јоаникије, ми прослављамо Христово оваплоћење, Његов долазак у овај свијет, цјелокупни домострој спасења који је Он извршио. Улога Пресвете Богородице у Цркви толико је велика да је прослављамо као мајку свих хришћана и заступницу цијеле Цркве; молитве које упућујемо њој Господ прима као Самом Њему да су упућене.

Литургија на Источни петак у манастиру Блишкови

"Нијесмо, браћо и сестре, увијек спремни да станемо пред лице Божје, нијесмо наредни да станемо пред лице Бога Живог, Творца неба и земље, јер смо грешни и, врло често, испрљане савјести, испрљаног језика и мисли, па призивамо у помоћ Пресвету Богородицу да нас Она заступа, а Она је као милостива мајка која сабира своја чеда, милује их, упућује, тјеши и приводи нас Господу Који је љубав савршена. Господ нас љуби, воли, милује, а ми сами одступамо од те Његове љубави и то је наша трагедија. Колико смо год грешни, ако знамо да се кајемо, ако знамо да се вратимо свом Оцу као онај блудни син о коме пише Свети јеванђелист Лука, Господ ће нас увијек примити“, поручио је Преосвећени Епископ.

Он је додао даманастир Блишково, посвећен Ваведењу Пресвете Богородице,древна обитељ која је васкрсла, обновила се и опет пропојала, јесте сведокхришћанске слободе. "Хришћани су носиоци барјака слободе, слободе коју имамо у Духу Светом, коју нам је даровао Сам Господ, а то је слобода од гријеха, јер ко се ослободио од гријеха више га нико поробити не може“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, закључивши на крају:

"Нека буде срећно нашем драгом оцу Владиславу ово унапређење, да га Бог укријепи и оснажи, јер је велику обавезу примио на своја плећа да обнови ову светињу, да подигне њене конаке и да овдје, ако Бог да, сабере братствоинарод. Већ је доста учинио, само нека тако лијепо настави, уз помоћ Божју и Пресвете Богородице. Нека овај данашњи сабор овдје буде благословен, Источни петак и Пресвета Богородица да свима буде на помоћи, Њене молитве да буду са свима вама, да вам донесу здравље, радост исваки напредак. Христос Васкрсе!“