Годишњица од упокојења Млађена Мићовића

Поводом годишњице упокојења Млађена Мићовића, дугогодишњег правног заступника и члана правног савјета Митрополије црногорско-приморске, иначе брата Преосвећеног Епископа Јоаникија, Свету заупокојену Литургију, на Побусани понедјељак (28. априла 2014), у цркви Светог архангела Михаила у Приградини у Бањанима, служили су Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, уз саслужење више свештеника и свештеномонаха Митрополије и Епархије.

Након Литургије на гробљу у Приградини одслужен је парастос. Родбини и пријатељима, сабраним у молитвеном сјећању, надгробном бесједом обратио се Високопреосвећени Митрополит Г. Амфилохије.

Годишњица од упокојења Млађена Мићовића

У ријечима "Христос васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи и онима који су у гробу живот дарова“, а које се ових дана, све до Вазнесења, пјевају у Цркви Божјој, садржано је све оно на чему Господ гради Своју васиону, ради чега је саздао небо и земљу, видљиве и невидљиве свјетове, жива бића на земљи и човјека као круну своје творевине.

"У срцу те Његове творевине Његов божански промисао добија пуноћу у рођењу Јединородног Сина Божјег Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа, распетог, погребеног, жртвованог за живот свијета и васкрслог за спасење, за васкрсење, за преображење и вјечни живот сваког створења творевине Божје, а прије свега и изнад свега за васкрсење и вјечни живот нас људи и свеукупног рода људског. У Символу вјере, исповједивши Оца и Сина и Духа Светог, исповједивши једну Свету саборну и апостолску цркву, једно крштење у име Свете Тројице, ми исповиједамо васкрсење мртвих и живот будућег вијека. То је срж, пуноћа, основа наше вјере, не само наше вјере, него нашег живљења, пуноћа свих догађања од настанка свијета“, рекао је Његово Високопреосвештенство.

Годишњица од упокојења Млађена Мићовића

Сјеме васкрсења основно је сјеме свеукупног бића, а круна оног што је Бог посијао у своје творевине, истакао је Владика Амфилохије, јесте претварање гроба Христовог у живоносни гроб и кроз њега претварање свих гробова, од искони до краја свијета и вијека, у причаснике тог Живоносног Христовог гроба.

"То је наша вјера и циљ свега што је Бог творио. Зато данас, на овај Васкршњи понедјељак, Побусани како га народ назива, на првом мјесту, прославља се Васкрсли Христос, а заједно са Њим и Сабор свих који су се упокојили у нади на васкрсење и живот вјечни. Црква никад не заборавља тај Сабор. Увијек се сјећа и памти Сабор оних, од Адама до данас и до краја свијета и вијека, који су се упокојили у нади на васкрсење и живот вјечни. Зато данас овдје приносимо Свете жртве Господу за живот и за спасење свију нас, свих земаљских покољења и све васељене, а посебно за оне који су се сабрали око овог светог храма, уграђени у њега, а, на првом мјесту, нашег брата Млађена и његових предака записаних на овом крсту часном“.

Годишњица од упокојења Млађена Мићовића

"Да није Христа Васкрслог и Васкрсења било би бесмислено сјећати се и Млађена и свих оних прије, била би бесмислена њихова имена, њихови животи, рађање и умирање, све би било бесмислено, слично писању по пијеску и по води. Запише се име на пијесак или на воду, а вјетар и талас разметне тако да се не зна ни мјесто гдје је име било записано. Сва имена и људски животи били би празни и испразни. Отуда је наша радост да смо непролазна, вјечна бића, за вјечност рођени, а не за пролазност и ништавило“, бесједио је Архиепископ цетињски, истичући да само "човјек незреле свијести, помућеног срца и окамењене савјести може да вјерује да човјек није бесмртно и непролазно биће и да нема Бога Који је дародавац и овог пролазног живота, кроз који задобијамо и у нама обнављамо сјеме бесмртности, васкрсења и вјечног живота“.

"Причасник тога је и наш брат Млађен, јер је то сјеме посијано у његово биће Тајном крштења и просвећења, јер крштење јесте просвећење свјетлошћу Божанског лика, вјечном и божанском свјетлошћу. Постао је причасник те вјечне и непролазне Божанске свјетлости и живота, а онда се, наш Млађен, и потрудио, као што сви то знате, да и светим врлинама, својим трудом, животним подвигом, кратким за наше земаљске мјере, али пред Богом само је дуг онај живот који је испуњен добротом, човјечношћу, богољубивошћу, врлином. Бог продужује живот онима који нијесу свој живот испунили оним на шта нас је Бог призвао, а Млађена, ево, узео је за нас превремено, али за Њега, за Господа, он је испунио, на свој начин, године свог живота, оставио иза себе име своје, спомен свој, оставио потомство и тјелесно и духовно“.

Годишњица од упокојења Млађена Мићовића

"Зато се радујемо данас, тугујемо, наравно, као људи што га је Бог, за нас, прерано узео, али се радујемо што је он записао име своје у Књигу вјечног живота, не само у наше пролазно памћење. И пјевамо, да његов спомен и спомен оних који се упокојавају не буде пролазан, него да буде вјечан, а једино вјечно памћење је Божје памћење. У то памћење записује се свако људско име, испуњено свјетлошћу Божанском и сваком врлином и увјерен сам да је Господ у то памћење уписао и име нашег Млађена“.

"Дај Боже да нам сила васкрсења Христовог буде дар у том свеопштем васкрсењу мртвих за које Бог припрема свеукупну своју творевину, свеукупни род људски и зато, поздрављајмо се овим светим поздравом, поздравимо и нашег Млађена, и све који почивају, поздравом вјечности и непролазности „Христос васкрсе, Ваистину васкрсе!“, закључио је своју бесједу Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

У име породице Мићовић, Високопреосвећеном Архиепископу, свештенству, монаштву и свима сабранима поводом годишњице Млађеновог упокојења, захвалио је Момчило Мићовић.

Нека Васкрсли Господ упокоји душу слуге свог Млађена и насели је у Царству Небеском. Христос васкрсе – ваистину васкрсе!